لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

فرمانده عملياتی ارتش لبنان در انفجار شهرک مسيحی نشين بيروت کشته شد


يک افسر ارشد ارتش لبنان و دو نفر ديگر در انفجاری که در يک شهرک مسيحی نشين در حومه بيروت رخ داد کشته شدند.

اطلاعيه ارتش ميگويد ژنرال فرانسوا الحاج Francois al-Hajj ، فرمانده عملياتی ارتش در انفجار بامداد امروز، چهارشنبه، در Baabda کشته شد. اين انفجار بيش از ده مجروح نيز بجا گذاشته است.

مقامات ميگويند انفجار ناشی از منفجر شدن بمب در يک اتوموبيل بود که چند اتوموبيل ديگر را به آتش کشيد و به چند ساختمان آسيب رساند.

هيچ گروهی مدعی انفجر منجر به کشته شدن ژنرال Hajj نشده است که در پی ترور هشت شخصيت سرشناس ضد سوری در لبنان طی دو سال اخير انجام گرفت. سوريه دخالت در اين ترورها را تکذيب کرده است.

ژنرال Hajj در عمليات امسال ارتش عليه ستيزه گران الهام گرفته از القاعده در يک اردوگاه آوارگان فلسطينی نقشی عمده داشت.

از ژنرال Hajj به عنوان جانشين احتمالی ژنرال ميشل سليمان رئيس ستاد ارتش نام برده ميشد که کانديدائی او برای انتخاب به مقام رياست جمهوری لبنان قطعی بنظر ميرسد.

ژنرال سليمان کانديدائی بی طرف محسوب ميشود که می تواند به منازعه دولت مورد حمايت غرب و اپوزيسيون مورد حمايت سوريه پايان دهد. اما رای گيری در پارلمان در مورد انتخاب رياست جمهوری برای هشتمين بار به سبب اختلاف رهبران سياسی رقيب بر سر مسائلی نظير چگونگی اصلاح قانون اساسی برای مجاز شناختن احراز مقام رياست جمهوری توسط رئيس ستاد ارتش به تعويق افتاده است.

نبيه بری رئيس پارلمان اين بار روز هفدهم دسامبر را برای رای گيری تعيين کرده است.

لبنان از روز بيست و سوم نوامبر که اميل لحود رئيس جمهوری طرفدار سوريه در پايان دوره رياست جمهوری اش از مقام خود کنار رفت بدون رئيس جمهور مانده است.

کاخ سفيد امروز ترور ژنرال Hajj را تقبيح و محکوم کرد . سخنگوی کاخ سفيد گفت لبنان در تلاش برای حفظ دولتی که با اصول دمکاتيک انتخاب شده است و نيز برای انتخاب يک رئيس جمهوری جديد ايامی دشوار و سرنوشت ساز را ميگذراند.

XS
SM
MD
LG