لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

توضيحات سيا به کنگره درباره معدوم شدن نوارهای ويديوئی بازجوئی


رئيس سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا، سيا، درباره معدوم ساختن نوارهای ويديوئی بازجوئی از تروريست های مظنون، به سئوالات قانونگذاران آمريکا پاسخ داد.

مايکل هيدن رئيس سازمان سيا روز سه شنبه در کميته اطلاعاتی مجلس سنای آمريکا در پشت درهای بسته به ادای توضيح پرداخت.

آقای هيدن هفته گذشته به کارکنان سيا اظهار داشت نوارهای ويديوئی بازجوئی برای حفاظت از هويت بازجويان معدوم گرديد. وی افزود برخی از اعضای مربوطه کنگره در جريان قصد معدوم سازی نوارها قرار گرفته بودند.

يک عضو پيشين سيا قبلاً طی مصاحبه ای با رسانه ها گفته بود بازجويان از تکنيک های غرق کردن مصنوعی که در مورد ابو زبيده يکی از مظنونان وابسته به القاعده انجام شده بود، استفاده کردند.

جان کرياکو عضو پيشين سيا اظهار داشت توسل به اين شيوه کمک کرد که مقاومت ابو زبيده ظرف کمتراز ٣٥ ثانيه درهم شکسته شود و وی اطلاعات مهمی را ارائه داد که شماری از حملات را عقيم گذارد. با اين حال آقای کرياکو می گويد توسل به اين شيوه را نوعی شکنجه می داند.

دينا پرينو سخنگوی کاخ سفيد روز سه شنبه اظهار داشت پرزيدنت بوش توسل به يک برنامه قانونی را در بازجوئی از «تروريست های سرسخت» مورد تصويب قرار داده بود. به گفته سخنگو، اين برنامه که در سال ٢٠٠٦ اعلام گرديد، برنامه ای سخت، موثر و قانونی بود.

XS
SM
MD
LG