لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

مذاکرات رسمی صلح ميان مقامات اسرائيلی وفلسطينی با رنجش و تلخی انجام گرفت


نخستين مذاکرات رسمی مقامات اسرائيلی و فلسطينی پس از کنفرانس صلح ماه گذشته، که آمريکا ميزبان آن بود، با درخواست های فلسطينيان برای متوقف ساختن ايجاد يهودی نشين ها و شکايت اسرائيلی ها در مورد حملات راکتی از نوار غزه، در جوّی حاکی از رنجش و تلخی ، به انجام رسيد.

صائب عريقات مذاکره کننده فلسطينی گفت اسرائيل بايد ميان ساختن يهودی نشين ها و رسيدن به صلح با فلسطينيان، يکی را انتخاب کند.

مقامات ميگويند انتظار ميرود دو طرف حدود دو هفته ديگر مجددا ملاقات کنند.

جلسه امروز در بيت المقدس با هدف تحرک بخشيدن به نتايج حاصل از کنفرانس صلح ماه گذشته برنامه ريزی شده بود، که در آناپوليس ، در ايالت مريلند برگزار شد. رهبران اسرائيلی و فلسطينی در آن کنفرانس قول دادند با اين هدف مذاکره کنند که تا پايان سال آينده بتوانند در چارچوب راه حل موسوم به دو کشوری، برای صلح به توافق برسند. اما ادامه حملات راکتی فلسطينيان از نوار غزه و تصميم اسرائيل برای ساختن سيصد خانه در شرق بيت المقدس، جوّ مذاکرات را سرد و تلخ کرده است.

شهردار شهرک اسرائيلی سدروت ، که صحنه اصابت بيشترين شليک های راکتی بوده است، امروز استعفا کرد و گفت تا وقتی که حملات ادامه دارد نمی تواند به وظايف خود عمل کند.

گروه ستيزه گر فلسطينی حماس در ماه ژوئن غزه را تصرف و تحت کنترل خود درآورده است.

منشور حماس خواستار نابودی اسرائيل است.

مذاکرات امروز، يک روز پس از آن انجام گرفت که اسرائيل، به گفته منابع محلی فلسطينی، بزرگترين عمليات نظامی را طی ماههای اخير در غزه انجام داد.

پنج ستيزه گر در جريان اين عمليات کشته شدند.

ارتش اسرائيل ميگويد هدف عمليات متوقف ساختن حملات راکتی به جوامع مرزی اسرائيل بود.

کوشش های مربوط به ایجاد نهادهای فلسطینی دراوائل هفته آینده با سفرکاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا ودیگردیپلمات های بلندپایه به پاریس برای شرکت درکنفرانس کمک کنندگان بین المللی جهت حمایت ازاصلاحات فلسطینیان ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG