لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۷

روز جهانی حقوق بشر در کوبا گرامی داشته شد


ديروزبه مناسبت گراميداشت حقوق بشر در آستانه امضاء سند پيمان اجرای مفاد حقوق بشر توسط حکومت فيدل کاسترو در کوبا تظاهراتی از سوی مخالفين حکومتی بر پا شد.

پريروز (دوشنبه) درحاليکه فقط ۱۴ تن از نا راضيان حکومت کوبا در پارکی در نزديکی محله ودادو توسط نيروهای امنيتی و پليس کوبا دستگير و بدرون اتوموبيلهای بدون علامت انداخته و از صحنه دور شدند، روز جهانی حقوق بشر در کوبا گرامی داشته شد.

آنچه که امسال بمناسبت روز جهانی حقوق بشر در کوبا با سالهای گذشته تفاوت داشت اين بود که وزير امور خارجه آن کشور، فيليپ پرز رک، در حاليکه روز جهانی حقوق بشر را در کوبا پاس ميداشت، به اين مناسبت گفت: «امروز تصميمی را که دولت کوبا در راستای امضاء نخستين پيمان حقوق بشر، پيمان بين المللی اقتصاد، حقوق اجتماعی و فرهنگی و پيمان بين المللی حقوق مدنی و سياسی را گرفته اعلام ميدارد. تأييد ميکنم در آينده دولت ما روشهای ويژه ديگری را در راستای اهداف کميسيون حقوق بشر بکار خواهد گرفت. اين گواهی است بر وضعيتی که اين موضوع ديگر از اين پس نميتواند بر عليه کشور ما مورد سوء استفاده قرار گيرد و اينکه مانورهای ايالات متحده که در درازای ۲۰ سال گذشته سازماندهی شده بود شکست خورده و اينک کشور ما اعلام ميدارد در راستای دفاع از حقوق بشرپيمان همکاری ميبندد.»

آقای پرز رک افزود: «نه تهديدهای ايالات متحده، نه پول سرشار پرداختی به خيانتکاران و وطن فروشان، نه مبارزات رسانه ای و قدرت آنها در رسانه های بين المللی، نه فشار ديگر حکومتها که خود را در اختيارمبارزه عليه کوبا قرار داده اند، هيچکدام اينها مانع دفاع ما از حقوق بشر برای ملت ما نخواهد شد.»

درحاليکه آقای پرز سرگرم سخنرانی بود دکتر دارسی فرر، کوشنده سياسی مخالف حکومت کاسترو، دستهای خود را در دستان چهار نفر ديگر زنجير کرده بود و خيلی آرام گرداگرد پارک محلی که ۱۴ تظاهر کننده گرد هم آمده بودند راه ميرفتند . مأمورين دولتی هم، که گاه گاهی تظاهر کنندگان را هل ميدادند، به جانبداری از فيدل کاستروی بيمار، فرياد «فيدل، فيدل» سر ميدادند.

در تظاهرات پريروز لااقل ۵ نفر از جمله دکتر فرر و همسرش دستگير شدند.

تلفن کننده ای که خود را کارلوس بوش منشی جبهه مستقل دموکرات معرفی ميکرد گفت چند تن سازمان دهنده تظاهرات پيش از اين رخداد ظاهرأ در راستای جلو گيری از گرد آمدن مخالفين دستگير شدند. معمولأ از ناراضيان کوبائی به عنوان مأمورين حقوق بگير ايالات متحده ياد ميشود که در راستای سست کردن سيستم کمونيستی کوبا تلاش می کنند. در اين زمينه هم ناراضيان، و هم ايالات متحده، اين اتهام را رد ميکنند. روشن نيست که امضاء سند پيمان تغيير وضعيت حقوق بشر در کوبا تغييری در راستای چگونگی رفتار با ناراضيان کوبائی بوجود خواهد آورد يا نه.

هفته گذشته هيأت نمايندگی کوبا در سازمان ملل متحد طی بيانيه ای ايالات متحده را بخاطر تلاشهای پيگير در محکوم کردن حکومت کوبا در راستای نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار داد. در اين بيانيه آمده است در کوبا هيچگونه نقض حقوق بشر و توجيه آن در ژنو و يا هر مجمع ديگری را انگشت نما کند وجود ندارد.

آقای پرز رک از زندان گوانتانامو بعنوان «اردوگاه شکنجه» ياد کرد و در خواست کرد تا هر چه زودتر مالکيت اين جزيره که در نوک شرقی کوبا قرار گرفته به کوبا باز گردانيده شود.

XS
SM
MD
LG