لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

وزارت امور خارجه آمريکا: آمريکا درکنار دولت و مردم الجزاير ايستاده است


سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، شون مک کورمک، گفته است آمريکا در اين زمان که دولت و مردم الجزاير با چنين خشونت غير وجدانی و غير اخلاقی، و مبارزه با تروريسم دست به گريبان هستند در کنار آنان ايستاده است. آقای مک کورمک اعلام کرد، که در صورت درخواست دولت الجزاير، آمريکا آمادهء ارائه هرگونه کمک است.

ديروز (سه شنبه) دو اتوموبيل به فواصل کوتاهی از يکديگر منفجر شدند. حادثه در مرکز شهر الجزيره پايتخت آنکشور رخ داد که خسارات بسياری به ساختمان دفتر سازمان ملل متحد وارد و حتی بخشی از نمای ساختمان ديگری را در هم کوبيد.

شاخه آفريقای شمالی القاعده در يک وبسايت افراطگرايان اعلام کرد که آن گروه بمبگذاری روز سه شنبه با دو کاميون هر يک حاوی ۸۰۰ کيلوگرم مواد منفجره را انجام داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا ميگويد تروريسم در الجزاير حضوری مستمر و فعال دارد. الجزاير از اوائل دههء ۱۹۹۰ با ستيزه جويان اسلامی در گير است. در آن زمان ارتش آن کشور برای جلوگيری از پيروزی احتمالی يک حزب بنيادگرای اسلامی در انتخاباتِ چند حزبی دومين دور از انتخابات را لغو کرد و از آن زمان گروههای مسلح اسلامی درصدد براندازی دولت هستند.

خشونتها در اين رابطه تا کنون باعث مرگ بالغ بر ۲۰۰,۰۰۰ تن شده است. حمله به سازمان ملل متحد در الجزاير غيرعادی توصيف شده زيرا تهاجمات پيشين عموماً عليه نمادهای دولتی بوده است.

خبرگزاری رسمی الجزاير به نقل از نورالدين يزيد هارونی، وزير کشور، گزارش داده است که شبه نظاميانی که در پی حمله ماه آوريل دستگير شده بودند دفتر سازمان ملل و ساختمان شورا را اهداف بعدی خود ذکر کرده بودند.

در واشنگتن دِينا پرينو، سخنگوی کاخ سفيد، گفت پرزيدنت بوش در ديدار ديروز خود با رئيس جمهوری ايتاليا برتبادل اطلاعات تأکيد گذارد زيرا که بگفتهء وی اگر افراطگرايان بتوانند در الجزاير دست به اعمال تروريستی بزنند ميتوانند در هرجای ديگری نيز مرتکب همين اَعمال شوند.

XS
SM
MD
LG