لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۳

هيات نمايندگی پارلمان اروپا: نقض حقوق بشر در ايران به مراتب وخيم تر شده است


هيات نمايندگی پارلمان اروپا بعد از ديدار از تهران و در گزارش سفر خود از ايران خواهان آزادی فوری دانشجويانی زندانی رعايت حقوق اقليتهای مذهبی احترام به حقوق زنان و آزادی رهبران اتحاديه های کارگری شد. اين دومين باری بود که هياتی از پارلمان اروپا از ايران ديدار می کرد. اعضای اين هيات هنگام بازگشت گفتند نقض حقوق بشر در ايران در قياس با دو سال پيش به مراتب وخيم تر شده است.

بنا به گزارش خبرگزاريها اين هيات به رياست آنجليکا بير از آلمان در ديدار خود از ايران با اعضای مجلس شورای اسلامی، مقامهای بلند پايه دولتی، برخی از نمايندگان اتحاديه های کارگری، فعالان احيای حقوق زنان، برخی از خانواده های زندانيان عقيدتی و سياسی، و نيز نمايندگان اتحاديه های کارگری ديدار کرده است.

در ارزيابی هيات پارلمانی اروپا از وضع حقوق بشر در ايران آمده است: «قوانين ضد حقوق زنان در مجلس در حال تصويبند، اتحاديه های کارگری تحت فشارند، دانشجويان دستگير شده اند و خبری از محل زندانی شدنشان اعلام نمی شود و مهمتر از همه اعدام کسانی که قبل از سن قانونی جرمی مرتکب شده اند ادامه دارد.»

در ارتباط با همين گزارش، سخنگوی قوه قضاييه در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود گفت ۲۰ تا ۲۴ دانشجو در رابطه با مسائل دانشجويی دستگير شده اند. سخنگوی قوه قضاييه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اين‌که برخلاف دستور توقف اجرای حکم مکوان مولودزاده، وی اعدام شد، گفت: «رييس قوه قضاييه دستوری در مورد توقف اجرای حکم وی صادر نکرده است.»

از سوی ديگر، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ايران، نسبت به آنچه موقعيت حساس کشور خواند گفت، «آمارهای موجود برای ما هشدار دهنده است.» هاشمی رفسنجانی که در چهارمين کنگره سراسری حزب اعتدال و توسعه سخن می گفت، افزود: «ما امروز نيازمند انسجام هستيم و طرح مسئله انسجام اسلامی ناظر بر همين نگرانی ها است. وی ادامه داد: «ما اکنون در يک کشتی نشسته ايم و در يک اقيانوس متلاطم حرکت ميکنيم.»

در گزارش ديگری آمده است که، سرتيپ پاسدار محمدباقر ذوالقدر طی حکمی از سوی رهبر جمهوری اسلامی به سمت معاون ستاد کل نيروهای مسلح در امور بسيج منصوب شده است. ذوالقدر بمدت ۱۶ سال جانشين فرمانده کل سپاه و هشت سال رئيس ستاد مشترک سپاه بود. وی از جمله کسانی است که براساس قطعنامه اخير شورای امنيت سازمان ملل به علت ايفای نقش در برنامه توليد سلاح اتمی از مسافرت به خارج از ايران ممنوع شده اند.

در تحولاتی ديگر، عليرضا جمشيدی سخنگوی قوه قضاييه در مورد رسيدگی علنی يا غير علنی به پرونده حسين موسويان، مذاکره کننده سابق در پرونده اتمی که به جاسوسی متهم شده است، گفت: «در دادسرا تحقيقات مقدماتی غير علنی است و در دادگاه رسيدگی علنی است، مگر اين‌که قاضی به دلايلی آنرا غيرعلنی اعلام کند. دادگاه قبلی موسويان را از دو اتهام جاسوسی و نگهداری اسناد محرمانه تبرئه کرد، ولی دادستان پس از بررسی پرونده به قرارهای صادره اعتراض کرد و پرونده برای بررسی مجدد به بازپرس ديگری ارجاع شد. اکنون قرار است قاضی جديدی پرونده را رسيدگی مي‌کند.

از جمله خبرهای اقتصادی هم اين بود که بانک مرکزی ايران نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به آبان سال جاری نسبت به زمان مشابه سال پيش را معادل ۸۱۶ درصد اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG