لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۵

معاون پيشين رياست جمهوری آمريکا، جايزه صلح نوبل امسال را دريافت کرد


معاون پيشين رياست جمهوری آمريکا، ال گور، و يک هيات سازمان ملل متحد جايزه صلح نوبل امسال را بخاطر فعاليت هايشان در مورد تغييرات جوی دريافت داشتند.

گور اين جايزه را امروز (دوشنبه) طی مراسمی در اسلو (نروژ) گرفت.

او جايزه صلح نوبل امسال را با هيات ٢۵۰۰ نفره تغييرات جوی، که نمايندگی شان در مراسم امروز بر عهده رئيس آن راجندرا پاچوری بود مشترکا دريافت کرد.

گور در سخنرانی اش به هنگام دريافت جايزه درباره آثار فاجعه آميز تغييرات جوی هشدار داد و گفت انسانها عليه کره زمين اعلام جنگ داده اند. او گفت زمان آن فرا رسيده است که جنگ با کره زمين را متوقف ساخت.

آقای گور از دو کشوری که بيش ازهرکشورديگری گازکربن پخش می کنند، يعنی آمريکا و چين، خواست برای جلوگيری ازافزايش دمای زمين دست به " اقدامات جسورانه ای " بزنند.

آمريکا هنوز پروتکل بين المللی سال ۱۹۹۷ کيوتو را که خواستارکاهش پخش گازهای گلخانه ای است، امضا نکرده است. اين پروتکل ازچين نخواسته است که پخش گازکربن را کاهش دهد.

گور همچنين گفت او در اواخر همين هفته به بالی (اندونزی) خواهد رفت تا از رهبران جهان بخواهد هر سه ماه يکبار با يکديگر ملاقات کنند تا بشود تا سال ٢۰۱۰ به وضع يک حد نصاب جهانی بر سطح توليد گازهای گلخانه ای نايل آمد.

او گفت بزرگترين توليد کنندگان گازهای گلخانه ای جهان، يعنی آمريکا و چين، بايد شجاعانه ترين گام ها را در اين زمينه بردارند.

XS
SM
MD
LG