لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۵

کارشناسان آژانس اتمی در تهران با مقامات جمهوری اسلامی ديدار می کنند


رسانه های ايران می گويند دولت جمهوری اسلامی دور جديدی از مذاکرات را با کارشناسان سازمان ملل آغاز کرده است. اين کارشناسان خواستار اطلاعاتی در باره فعاليت های هسته ای گذشته ايران شده اند.

بنا به گزارش خبرگزاری فارس اين مذاکرات امروز (دوشنبه) در تهران آغاز شد، و تا چهارشنبه ادامه خواهد داشت. رسانه های ايرانی گفته اند هيات سازمان بين المللی انرژی اتمی به منظور گفتگو درباره منشا آلودگی هايی که تحقيق کنندگان سازمان ملل در دانشگاه فنی تهران پيدا کرده بودند سوالاتی را مطرح خواهند کرد.

در ماه اوت گذشته مقامات جمهوری اسلامی و آژانس بر سر تدوين جدول زمانی که طبق آن جمهوری اسلامی بايد به همه پرسشهای باقيمانده آژانس در مورد فعاليت های هسته ايش توضيح دهد به توافق رسيده اند. گفتگوهای پيشين بين طرفين کار جمهوری اسلامی بر روی سانتريفيوژهای مورد استفاده در غنی سازی اورانيوم و ساير موضوعات را در بر می گرفت.

گزارش برآوردهای سازمانهای اطلاعاتی آمريکا که هفته پيش منتشر شد می گويد جمهوری اسلامی پروژه توليد سلاح های اتمی اش را در سال ٢٠٠٣ متوقف کرد، اما اسرائيل می گويد تهران هنوز يک برنامه مخفيانه توليد سلاح را به پيش می برد.

نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، ديروز (يکشنبه) گفت اسرائيل به پشتيبانی از تلاش های آژانس بمنظور جمع آوری اطلاعات بيشتر درباره آنچه که وی جاه طلبی های نظامی جمهوری اسلامی خواند ادامه خواهد داد.

جمهوری اسلامی هيچگاه اذعان نکرد که برنامه ای برای توليد بمب اتمی داشته است، و همواره مدعی است که هدف برنامه اتمی اش توليد برق برای مصارف غيرنظامی است.

XS
SM
MD
LG