لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

وزير بازرگانی آمريکا: مقررات شفاف و منصفانه در حمايت از خلاقيت افراد وضع شود


مقامات آمريکا امروز در پکن گفتند ايالات متحده آمريکا و چين دو کشوری که اقتصاد آنها بطور روزافزون وابستگی پيدا ميکنند بايد با يکديگر همکاری کنند تا با احساسات حمايتگرايانه مبارزه کنند. سه موضوع مهم گفتگوهای اين هفته: مازاد تجاری بسيار بالای چين با آمريکا بهداشتی بودن کالاهای چينی و همچنين نرخ برابری پول دو کشور هستند.

کارلوس گوتيرز وزير بازرگانی آمريکا در يک سمينار با موضوع خلاقيت که امروز در پکن برگزار شد گفت آمريکا و چين بايد با کمک يکديگر تلاش کنند احساسات حمايتگرانه را کاهش دهند. وزير بازرگانی آمريکا ميگويد اين کشور به اين نتيجه رسيده که سياست حمايتی کار نميکند و تنها عوامل حمايتی خلاقيت، تبادل با جهان رقابت و توليد بيشتر هستند.

آقای گوتيرز همچمنين به سابقهء چين در زمينه حقوق مولفين و مصنفين اشاره کرد که قوانين محکمی در اين رابطه وجود ندارد و خواستار مقررات و قوانين يکپارچه شفاف و منصفانه در حمايت از خلاقيت افراد شد.

کنگرهء آمريکا از دولت واشنگتن خواسته است تا با جديت بيشتر مانع از آنچه منتقدين تجارت غير منصفانه خوانده اند شود. در رابطه با حق کپيمايکل بلومبرگ شهردار نيويورک معنقد است اگر تغييراتی در اين رابطه داده نشود بايد در انتظار نگرانيهای بيشتر بود. آقای بلومبرگ ميگويد در جهان امروز اگر حق کپی نباشد چين ضرر بيشتری خواهد کرد زيرا آنکشور تبديل به يک توليد کنندهء عمدهء اموال فکری و نيز يک اقتصاد بسيار بزرگ شده که اگر حقوق حمايتی دوجانبه وجود نداشته باشد ديگران بدون جبران از چين خواهند برد. مايک لويت وزير بهداشت آمريکا نيز در يک سخنرانی در اتاق بازرگانی آمريکا در پکن گفت چين و کشورها غرب بايد همکاری کنند زيرا بازار جهانی تغيير کرده اما دولتهای اقتصادهای شکوفا شده مقررات قديم را اعمال ميکنند.

آقای لويت گفت پيام آمريکا به چين و هر شريک ديگر تجاری آمريکا اينست که اگر مايليد برای مصرف کننده آمريکائی کالا توليد کنيد بايد با استانداردهای کيفيت و ايمنی آمريکا مطابقت داشته باشند و اميرکا آماده است در اين رابطه به کشورها کمک کند. آقای لويت 3 شنبه يک توافقنامه در زمينه ايمنی مواد غذائی و کالا و ديگری در زمينه دارو و وسائل پزشکی منعقد خواهد کرد. اقای لويت ميگويد با وجود سيستمهای متفاوت دو کشور بايد هر دو در پی يک نتيجه مشترک باشند و آمريکا ميخواهد پلی ارتباطی ساخته شود. در رابطه با نرخ ارز چين منتقدين دولت آمريکا ميگويند دولت پکن با زيرکی ارزش پول رايج خود را بطور تصنعی پائين نگاه داشته با ميزان صادرات خود به آمريکا را افزايش دهد و در عين حال موجب افزايش بهای کالاهای چينی در آمريکا شود.

بدين ترتيب سال گذشته کسری تجاری واشنگتن با پکن بطور بيسابقه ای بالغ بر ۲۳۳ ميليارد دلار شد.معاون وزير چين گفته است اختلافات تجاری بايد از طريق گفتگو حل شوند و وزير بازرگانی آمريکا که در مراسم افتتاحيه يکصدمين شعبهء فروشگاه آمريکائی وال مارت شرکت داشت به خبرنگاران گفت آمريکا با دفت مسئله کسری تجاری با چين را پيگيری ميکند و بخ مقامات چين گفته است که راه حل آن افزايش صادارات کالاهای آمريکا به آن کشور است.

XS
SM
MD
LG