لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

آغاز سفر سرهنگ قذافی به فرانسه


از صبح دوشنبه برای پنج روز آقای قذافی در فرانسه خواهد بود واز هم اکنون ساعاتی پیش از ورود ، اظهار نظرهای مخالف در مورد حضور وی بطور آشکار شنیده میشود . در این سفر وی در روزهای دوشنبه وچهارشنبه در کاخ الیزه با آقای سرکوزی دیدارو گفتگو میکند وروز سه شنبه هم به مجلس فرانسه میرود ولی از هم اکنون نمایندگان سوسیالیست در مجلس خواهان تحریم و ترک تالار به محض حضور وی شده اند .

روز جمعه گذشته آقای قذافی در سخنرانی اش در جانبداری از تروریسم گفته بود که مردم دول مستعمره طبیعی است برای رساندن صدای اعتراضشان ،دست به عملیات تروریستی زده باشند .

آقای سرکوزی رئیس جمهور و آقای ژان پیررآفران نخست وزیرکابینه قبلی فرانسه عقیده دارند مراوده با سرهنگ قذافی و یا رئیس هردولتی باعث خواهد شد که مردم آن کشور از دروازه های دمکراسی دورنگه داشته نشوند .

آقای سرکوزی گفت عجیب است زمانی که قذافی پرستاران بلغاری را به زندان انداخته ویا متهم به عملیات تروریستی بود اغلب روسای دول غربی به لیبی میرفتند . من از دولتمردی برای سفر بفرانسه دعوت کرده ام که بایستی آزادانه حرف خود را بزند ومن هم عقاید خود را بگویم .

ساعتی پیش اعلام شد که ممکن است دور سوم ملاقاتی بین روسای دو دولت فراهم شود .

آقای قذافی جدا از امکانات و تاسیسات اتمی برای کشورش قراراست هواپیماهای ایرباس وهمینطور تعدادی هواپیمای مجهز رآفال خریداری کند.

آقای قذافی که ازنشست اروپا - افریقا به پاریس میآید به رئیس جمهور پرتغال پیشنهاد کرد که نشست بعدی درلیبی برگزار شود . در واقع نشست قبلی درسال ۲۰۰۰ ونشست بعدی درسال ۲۰۱۰ انجام میگیرد.

در مورد سفر آقای قذافی باید گفت که وی اولین بار ۳۴ سال پیش یعنی چهار سال بعد از کودتائی که وی با آن بقدرت رسید در زمانی که ۳۱ سال داشت به پاریس آمد . در آن زمان آقای ژرژ پمپیدو که ازبیماری سرطان رنج میبرد رئیس جمهور فرانسه بود و چند ماه دیرتر نیز در گذشت . درآن سفرهم که اعراب و اسرائیل درشرائط حاد سیاسی و نظامی به سر میبردند سرهنگ معمر قذافی توانست تجهیزات نظامی و از جمله هواپیماهای میراژ را برای کشورش خریداری کند. بعد ها گفته شد میزان زیادی از تسلیحات در اختیار مصر گذاشته شد .

روابط فرانسه و لیبی رو به سردی گذاشت و دخالت لیبی در چاد خشم فرانسه را برافروخت وکمی دیرتر با سقوط هواپیمای فرانسوی که ۱۷۰ قربانی داشت ولیبی به دست داشتن در انفجار این هواپیما متهم شد روابط این دو کشورکاملا رو به تیرگی نهاد .

در چند روز گذشته تعداد اعتراضات به سفر آقای قذافی افزایش یافته ، یک بنیاد مستقردرشهربوردو میگوید بایستی وی را به هنگام سفر به پاریس دستگیر و محاکمه کرد زیرا بر اساس قوانین خود لیبی او مقام قانونی و شغلی ندارد بلکه وی خود را فقط رهبر لیبی میداند.

فرزند آقای قذافی، سیف الاسلام در یک مصاحبه مطبوعاتی با فیگارو میگوید شما لیبی را با هر کشوری میتوانید مقایسه کنید. ما میخواهیم ملتی خوشبخت باشیم و وقتی از او میپرسند آیا شما جانشین پدرتان خواهید بود پاسخ میدهد من خود را کاتالیزور میدانم ، در خدمت کشورم هستم واز آینده هم بی خبرم.

XS
SM
MD
LG