لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۲

تحقيقات مقدماتی در مورد چگونگی نابود شدن ويديوهای سی آی ای آغاز شد


وزارت دادگستری آمريکا و سی آی ای مشترکا در باره چگونگی نابود شدن ويديوهائی کار ميکنند که نحوه بازجوئی ماموران آمريکائی را از مظنونين تروريست نشان ميداده است. وزارت دادگستری آمريکا روز شنبه با انتشار اطلاعيه ای تائيد کرد که مقامات هردو اداره ظرف چند روز آينده در چارچوب اقدامات مقدماتی برای رسيدگی به وقايعی که رخ داده است، و تصميم گيری در اين باره که آيا ضرورت دارد تحقيقاتی کامل انجام گيرد يا نه، جلساتی تشکيل ميدهند. مايکل هايدن رئيس سی آی ای قول همکاری داده است و ميگويد از تحقيق در باره چگونگی نابود شدن نوارها استقبال ميکند.

خبر نابود شدن نوارهای سی آی ای با اعتراض شديد و درخواست بعضی از اعضای کنگره برای توضيح روبرو شده است . کاخ سفيد ميگويد پرزيدنت بوش تا روز پنجشنبه از اقدام سی آی ای اطلاعی نداشت. مقامات ارشد دولتی به خبرنگاران گفتند هريت مايرز، مشاور سابق حقوقی کاخ سفيد از سی آی خواسته بود ويديوها را نابود نکند. بعضی گزارشها حاکی از آن است که مقامات وزارت دادگستری و چند عضو ارشد کنگره نيز از سی آی ای خواسته بودند نوارها را حفظ کند.

نوارهای بازجوئی مربوط به سال ۲۰۰۲ بود که آمريکا در واکنش به حملات تروريستی يازدهم سپتامبر به نيويورک و واشنگتن جنگ عليه تروريسم را گسترش داد.

روز پنجشنبه سی آی ای اعلام کرد که نوارها سه سال قبل، يعنی همان موقعی که گزارش های خبری از يک برنامه سری سی آی ای برای بازجوئی از مظنونين در بازداشتگاههای خارج از آمريکا حکايت داشت، نابود شده است.

نيويورک تايمز ميگويد نوارها به دستور حوزه رودريگوز مسئول وقت عمليات سی آی ای نابود شد و وی اين اقدام را بدون آگاه ساختن مشاور قضائی سی آی ای انجام داد.

رئيس سی آی ای در پيامی به کارکنان سی آی ای گفت نابود ساختن ويديوها برای حفظ و حراست از هويت بازجويان انجام گرفت و تاکيد کرده است که اعضای مجاز کنگره از اين اقدام با خبر شده بودند.

تحليلگران ميگويند تحقيقات می تواند به يک رشته اتهامات حاکی از خلافکاری منجر شود.

XS
SM
MD
LG