لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۵

يک فرانسوی در فضا


فرانسویان اصطلاح یک امریکایی در پاریس برگرفته از فیلمی بهمین نام را دوست دارند ولی حالا با شادی قابل حدس، ازخبر یک فرانسوی در فضا استفاده میکنند که اگرهمه چیزبخوبی پیش رفته وپرواز لغو نشود وی همراه سفینه آتلانتیس به فضا خواهد رفت .

سابقه امر پرواز در بین همکاری های فرانسه با دول دیگر به چند دهه پیش برمیگردد .

اولین بار ژان لوئی کرتین با سفینه روسی سایوز در ژوئن ۱۹۸۲به فضا رفت و تنها سه سال دیرتر و باز در ماه ژوئن اینبارپاتریک بودری با سفینه امریکایی به سفرفضائی دست زد. درماه اوت ۱۹۹۶ خانم هنگره اولین زن فرانسوی بود که با ترک زمین به ستارگان نزدیک تر شد. دو سال دیرتر لئوپول اهرتز پا به ایستگاه فضائی میر گذاشت وعاقبت در سال ۲۰۰۲ فیلیپ پرن در سه نوبت از سفینه خارج ودر فضا به گشت پرداخت .

برنامه مهم اینبار فضا نوردان نصب لابراتوار عظیم کلمبوس است که ده تن وزن و هفت متر طول دارد . قیمت کلمبوس بیش از یک میلیارد وسیصد هزار یورو ، زمان ماموریت آتلانتیس ده روز و تعداد سرنشینان سفینه هفت نفر اعلام شده است .

در باره لابراتوار کلمبوس ده کشور سرمایه گذاری کرده اند . کارشناسان میگویند بعد از در مدار قرار گرفتن کلمبوس اروپائیان در حد قابل توجه ای مستقل خواهند شد. ۲۵ سال برای ساخت کلمبوس کار شده است .

لئوپل اهرتز ۲۷ سال پیش خلبان هواپیماهای شکاری شد او ۳۸۰۰ ساعت پرواز بر روی بیش از پنجاه مدل هواپیما دارد .

او میگوید که بزودی تعداد سرنشینان ایستگاه فضائی از سه نفر به شش نفر خواهد رسید .

وی که شب کریسمس را در فضا خواهد گذراند از طریق ایمیل و یا مکالمات تلفنی با فرزندش در تماس خواهد بود .

آلن دو کاس سرآشپز مشهور فرانسوی مقداری غذای مخصوص برای سرنشینان ایستگاه فضائی پیش بینی کرده و خود لئوپل اهرتز که متولد بیارتیس است میگوید مقداری از محصولات غذائی استان خود را برای هدیه به ایستگاه فضائی خواهد برد

. پیشاپیش میتوان جشن کریسمس را به او و همراهانش شاد باش گفت ، حتی اگر با ترانه فارسی غوغای ستارگان آشنائی نداشته باشند

XS
SM
MD
LG