لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

آمريکا : زمان آن است که وضعيت آينده استان استقلال طلب کوسوو روشن شود


آمريکا می گويد زمان آن فرا رسيده است که وضعيت آينده استان استقلال طلب کوسوو روشن شود، اما روسيه می گويد برای ادامه گفتگو در جهت دستيابی به مصالحه ای ميان صربستان و اکثريت قومی آلبانيائی در کوسوو فشار وارد خواهد آورد.

کاندوليزا رايس وزيرامورخارجه آمريکا طی سخنانی در اجلاس روز جمعه وزيران امور خارجه کشورهای عضو ناتو اظهارداشت تصميم درباره تعيين وضعيت کوسوو نبايد به تعويق افتد. خانم رايس تعهد کامل اعضای ناتو را نسبت به اصول مندرج در طرح پيشنهادی ميانجيگرسازمان ملل متحد در مورد اعطای يک استقلال تحت نظر به اين استان انشعابی صربستان خواستار گرديد.

پيشتر، سرگئی لاوروف وزيرامورخارجه روسيه از رهبران غربی خواسته بود از اظهار اين نکته که استقلال کوسوو مساله ای اجتناب ناپذيراست خودداری کنند و به طرفين فرصت دهند که مذاکراتی راستين را آغازکنند.

وزيران امور خارجه ناتو در اجلاس خود موضوع کنترل تسليحات را نيز مورد بررسی قرار دادند. وزير امور خارجه آمريکا نسبت به تصميم روسيه در مورد به حال تعليق درآوردن يکی از معاهدات مهم کنترل تسليحات در اروپا ابراز نگرانی کرد. روسيه می گويد خواستار ادامه گفتگو برای يافتن راه حلی درباره معاهده نيروهای قراردادی در اروپا است که ميزان نيروها و تجهيزات نظامی را محدود می سازد.

XS
SM
MD
LG