لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۵

کميسرحقوق بشری سازمان ملل تهران را برای اعدام نوجوان منتظر دادرسی سرزنش کرد


کميسر حقوق بشر در سازمان ملل متحد جمهوری اسلامی ايران را برای به دار آويختن مردی جوان، که در تجاوز جنسی به سه پسربچه در ايام نوجوانی اش متهم و مجرم شناخته شده بود، سرزنش کرده است.

لوئيس آربور امروز، جمعه، مراتب نگرانی عميق خود را از اعدام ماکوان مولودزاده، جوان بيست ساله، ابراز داشت.

خانم آربور گفت جمهوری اسلامی ايران يکی از امضا کنندگان ميثاق های حقوق بشری است که اعدام را در مورد افرادی که در سنين زير هجده مرتکب جرم شده باشند منع ميکند.

خانم آربور از جمهوری اسلامی ايران خواست به تعهدات بين المللی اش، و تفاهم قاطع بين المللی عليه اعدام خردسالان احترام بگذارد.

وسائل ارتباط جمعی در ايران روز چهارشنبه گزارش دادند مولود زاده به رغم دستوری که اعدام وی را به رسيدگی مجدد به پرونده اش موکول ميساخت اعدام شده است.

پسربچه هائی که مولودزاده را متهم کرده بودند اظهارات خود را پس گرفته بودند، و مولود زاده نيز گفته بود پليس بزور وی را مجبور به اعترافی دروغين کرده است.

خبرگزاری فرانسه ميگويد پاريس نيز اعدام مولودزاده را تقبيح و محکوم کرده است.

يک سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه خواستار آن شد که تهران تمامی احکام اعدام خردسالان را متوقف کند.

رئيس قوه قضائيه جمهوری اسلامی ايران ماه گذشته دستور داده بود حکم اعدام مولودزاده اجرا نشود و پرونده اش توسط هياتی از قضات در تهران مورد رسيدگی مجدد قرار گيرد. اما پرونده هفته گذشته به کرمانشاه بازگردانده شد و مقامات محلی به سرعت اعدام را انجام دادند.

طبق قوانين اسلامی مجازات قتل، تجاوز جنسی، سرقت مسلحانه ، زنا و قاچاق مواد مخدر، اعدام است.

Amnesty International ، موسوم به عفو بين الملل ميگويد جمهوری اسلامی ايران امسال تا کنون بيش از دويست نفر را اعدام کرده است. شمار اعدام شدگان در تمامی سال گذشته صد و هفتاد و هفت نفر بود.

XS
SM
MD
LG