لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

۱۴ شبه نظامی فيليپينی به جرم کشتن توريستها به حبس ابد محکوم شدند


دادگاه فيليپين ۱۴ شبه نظامی را به جرم ربودن ۲۰ نفر در واقعه ای که در ۲۰۰۱ به مرگ دو آمريکايی منجر شده بود، محکوم شناخت. يکی از دو آمريکايی مقتول را سربريده بودند.

تلاش برای آزادسازی گروگان ها از دست ربايندگانشان بيش از يک سال بطول انجاميد، و باعث شد تا واشنگتن اقدام به آموزش سربازان فيليپينی کند.

قاضی دادگاه امروز (پنجشنبه) اين ۱۴ عضو گروه ابو سياف وابسته به شبکه القاعده را به حبس ابد محکوم کرد، و از ايشان خواست به خانواده های قربانيان غرامت بپردازند.

يک مقام سفارت آمريکا در مانيل رای دادگاه را ستود و اظهار کرد که اين رای پيام نيرومندی درباره توانايی های نظام قضايی فيليپين در بر دارد.

تحليل گر تروريسم، رومل بان لااوی، Rommel Banlaoi گفت اين حادثه در جنگ با ترور به رهبری آمريکا يک تحول کليدی بود، و به تقويت پيوندهای امنيتی بين واشنگتن و مانيل کمک شايانی کرد.

عمليات سربازان فيليپين با پشتيبانی آمريکا به جدا کردن شبه نظاميان ابو سياف از پايگاه هايشان در جزيره باسيلان کمک نموده است. در طول يک سال و نيم گذشته، نيروهای فيليپين چندين تن از سران اين گروه را در جزيره «جولو» از پای درآورده اند.

اعتقاد بر اين است که ابوسياف کماکان از ۳۰۰ شبه نظامی در جنوب فيليپين برخوردار است، کمتر از تقريبا ۱۰۰۰ نفر.

در حادثه سال ۲۰۰۱، بازرگان آمريکايی، گيلرمو سوبرو، به مدت کوتاهی پس از ربوده شدن گروگان ها، زير تهديد اسلحه، از تفرجگاه «دوس پالموس» در غرب فيليپين، سربريده شد.

يک مبلغ مذهبی به نام مارتين برنام، و يک نرس فيليپينی، در جريان عمليات نجات دهی که يک سال بعد از به گروگان گرفتن ايشان انجام گرفت کشته شدند. همسر مارتين، گرسيا برنام، در آن عمليات نجات پيدا کرد.

XS
SM
MD
LG