لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۲

افزايش نگرانيها نسبت به وضعيت دانشجويان بازداشتی در ايران


در ارتباط با اخبار دانشجویی در ایران، نگرانی ها در خصوص وضعیت و محل نگهداری فعالان دانشجویی بازداشت شده طیف چپ افزایش یافته است. این بازداشت ها از روز یکشنبه این هفته و در پی فراخوان دانشجویان طیف "آزادیخواه و برابری طلب" برای تجمع و گردهمایی بمناسبت روز دانشجو در داخل دانشگاه تهران آغاز شد و در روزهای بعد نیز شدت گرفت. و هم اکنون بیش از ۲۵ تن از دانشجویان همچنان در بازداشت بسر میبرند.

در این زمینه، یکی از دانشجویان طیف آزادیخواه و برابری طلب در مورد برخورد با فعالان دانشجویی به صدای آمریکا چنین گفت: "بازداشت ها از دو روز قبل از برگزاری مراسم با هجوم به منازل رفقای ما شروع شد، با شیوه های مختلف مثل تعقیب و گریز که می خواستند با افزایش بازداشت ها مانع برگزاری مراسم شوند، منتها چون ما از قبل برنامه ریزی کرده بودیم و سازماندهی خوبی داشتیم توانستیم مراسم روز دانشجو را برگزار کنیم. در روز مراسم و در داخل دانشگاه هم این تعقیب و گریز ادامه پیدا کرد یعنی در داخل دانشگاه برای اولین بار بازداشت صورت گرفت. نیروهای امنیتی و حراست در همه نقاط دانشگاه تهران حضور داشتند. تا کنون نزدیک به ۳۰ تن بازداشت شده اند، که از این افراد تنها سه-چهار نفر توانسته اند با خانواده های خود تماس بگیرند و از سایرین خبری در دست نیست.

صدای آمریکا: تجمع روز سه شنبه دانشجویان طیف آزادیخواه و برابری طلب به چه نحوی برگزار شد؟
*ما با فراخوانی که منتشر کردیم از دانشجویان دعوت بعمل آوردیم تا برای شرکت در مراسم ۱۶ آذر در تجمع روز سه شنبه حضور داشته باشند. این مراسم برای اولین بار به دعوت دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب و به صورت مستقل برگزار شد. چون فراخوان داده بودیم مأموران امنیتی کاملاً در جریان بودند و سعی کردند مانع برگزاری مراسم شوند. مراسم ساعت ۱۲ ظهر و به صورت تریبون آزاد آغاز شد و به اخبار دانشجویان بازداشتی، وضعیت خوابگاه ها و اخبار مربوط به استان کردستان پرداخته شد.
پس از آن دانشجویان در حالی که سرود می خواندند و شعار سر می دادند به سمت سر در دانشگاه تهران حرکت کردند و مراسم پایان یافت. اما پس از مراسم، دانشجویان برای خروج از دانشگاه دچار مشکل شدند چون مأموران حراست در تعقیب شماری از دانشجویانی بودند که به نحوی یا در مراسم شرکت کردند یا به ایراد سخنرانی پرداخته بودند.

صدای آمریکا: همانطور که شما اشاره کردید و در گزارشها هم آمده، یکی از دانشجویان به نام روزبهان امیری در داخل دانشگاه تهران مورد بازداشت قرار گرفته، شما اطلاع دارید که ایشان به چه صورتی بازداشت شدند؟
*تنها ایشان نبودند، هر جا که دانشجویان به صورت دو یا سه نفره، تنها می ماندند این مأموران با هجوم، دانشجویان را بازداشت می کردند. به غیر از روزبهان امیری، روزبه صف شکن که مجری مراسم بود نیز به همین شکل بازداشت شد و تحویل مقامات امنیتی قرار گرفت.

صدای آمریکا: شما چه خبری از دانشجویان بازداشت شده در سایر شهرستان ها دارید؟
*بیشترین بازداشتها پس از تهران در مازندران صورت گرفت. چون در دانشگاه مازندران هم بچه های طیف چپ فعال هستند. در آنجا هم حدود پنج نفر بازداشت شده اند. می خواهم در پایان نکته ای را هم اضافه کنم که طیف چپ دانشجویی که با نام دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب داخل دانشگاه ها فعالیت می کند، سعی کرد که در روز دانشجو صدای خودش را که در قالب "نه به جنگ و مخالفت با فضای امنیتی و پادگانی دانشگاه" بود، به گوش مردم برساند و حاضر شد این هزینه ها را بدهد. من از تمامی فعالان حقوق بشر در خواست می کنم در این خصوص سکوت خبری نکنند.

XS
SM
MD
LG