لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

گزارش جديد اطلاعاتی آمريکا نشان می دهد ايران از امکان توليد سلاح های هسته ای برخوردار است


در يک گزارش اطلاعاتی جديد آمريکا آمده است که ايران چهارسال قبل برنامه مخفيانه خود را برای توليد سلاح های اتمی متوقف ساخت، اما همچنان از امکاناتی برخوردار است که بار ديگر اين برنامه را از سرگيرد.

علی رغم اين واقعيت که گزارش حکايت از آن دارد که تهران در مقايسه با آنچه که در گذشته تصور می رفت اکنون کمتر درصدد توليد سلاح های اتمی است، کاخ سفيد از قدرت های جهان خواست که فشار خود را بر ايران افزايش دهند.

استفن هدلی مشاور امنيت ملی آمريکا روز دوشنبه اظهار داشت تازه ترين گزارش سازمان تخمين های اطلاعاتی ملی آمريکا حاکی است که ايران در نيمه دوم سال ۲۰۰۳ برنامه خود را برای توليد سلاح های اتمی متوقف ساخت. آقای هدلی افزود اما ايران برنامه غنی سازی اورانيوم را که می تواند برای توليد سلاح های اتمی مورد استفاده قرار گيرد، همچنان ادامه داده است.

سناتور هری ريد رهبراکثريت دمکرات های مجلس سنای آمريکا اظهارداشت برمبنای اين گزارش معتقد است که واشنگتن بايد اِعمال ديپلماسی در برابر ايران را افزايش دهد.

آقای هدلی می گويد ايران که مدعی است برنامه اتمی آن مسالمت آميز و فقط برای مقاصد غيرنظامی است، بايد تصميم بگيرد که آيا خواستار مذاکره برای دستيابی به راه حل مسالمت آميزهست يا نه.

اهود براک وزير دفاع اسرائيل امروز، سه شنبه، در تضاد با گزارش اطلاعاتی آمريکا گفت که اسرائيل معتقد است ايران کماکان در حال توسعه تسليحات اتمی است.

ارزيابی اطلاعاتی جديد همچنين حکايت از آن دارد که ايران تقريبا در فاصله سال های ميان ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ احتمالا از توانائی توليد اورانيوم غنی شده به اندازه کافی برای ساخت سلاح های اتمی برخوردار خواهد بود.

اين ارزيابی اطلاعاتی هنگامی منتشرمی شود که تنش های ميان آمريکا و ايران افزايش يافته است

XS
SM
MD
LG