لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

احمدی نژاد در اجلاس شورای همکاری خليج فارس: ما خواهان صلح و امنيت بدون نفوذ بيگانگان هستيم


محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران در بيست و هشتمين اجلاس سران کشورهای عرب عضو شورای همکاری خليج فارس، گفت اين کشورها، بايد در راه تشکيل امنيت منطقه ای و همکاری های اقتصادی بدون تأثير خارجی تلاش کنند. اين نخستين باری است که رئيس جمهور ايران در اين اجلاس شرکت می کند.

احمدی نژاد در سخنرانی خود گفت ما خواهان صلح و امنيت بدون نفوذ بيگانگان هستيم. احمدی نژاد همچنين گفت که جمهوری اسلامی، خواستار به وجود آمدن پيمان ها و سازمان های امنيتی در ميان هفت کشور شرکت کننده در اجلاس است.

وی در ادامه از رهبران کشورهای ديگر دعوت کرد که به تهران بروند تا پيشنهاد او را بيشتر بررسی کنند و گفت ايران حاضر است متخصصين کشورهای حوزه خليج فارس را در زمينه دانش هسته ای آموزش دهد.

کشورهای شورای همکاری خليج فارس شامل عربستان سعودی، قطر، کويت، بحرين، امارات متحده عربی، و عمان می شوند که در سال ۱۹۸۰ و پس از انقلاب اسلامی ايران، برای جلوگيری از نفوذ جمهوری اسلامی تشکيل شد. اين بار در اين اجلاس، شيخ حمد بن خليفه الثانی امير قطر، احمدی نژاد را نيز برای بهبود روابط به اين گردهمايی دعوت کرد.

کشورهای حاشيه خليج فارس همواره از ادعای امارات متحده در مورد مالکيت جزيره ابوموسی حمايت کرده اند، که ايران آنرا از خاک خود جدانشدنی می داند.

XS
SM
MD
LG