لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

کميسيون انتخاباتی پاکستان جلوی نامزدی شريف را گرفت


کميسيون انتخاباتی پاکستان درخواست نامه نواز شريف، رهبر اپوزيسيون، برای شرکت در انتخابات پارلمانی ماه آينده را رد کرده است.

يکی از مقامات انتخاباتی لاهور امروز (دوشنبه) گفت که درخواست نامه شريف به دليل محکوميت های کيفری پيشين وی رد شده اند.

اين تصميم پيشاپيش ملاقات نواز شريف با رهبر ديگر اپوزيسيون، بی نظير بوتو، اعلام شد. دو نخست وزير پيشين برای تبادل نظر درباره انتخاباتی که شريف گفته است آن را تحريم خواهد کرد ملاقات می کنند.

بوتو گفته است هواداران وی در انتخابات ۱۸ دی ماه با حفظ موضع اعتراضی خود نسبت به وضعيت اضطراری که پرزيدنت مشرف در ماه گذشته اعلام نمود شرکت خواهند کرد. با اين وجود، آقای شريف گفت حزب وی در انتخابات شرکت نخواهد کرد مگر اينکه قضاتی که توسط مشرف برکنار شده بودند در کار خود ابقا گردند.

در اخباری ديگر، مشرف امروز (دوشنبه) قرار است با رئيس جمهوری ترکيه، عبدالله گل، که از پاکستان ديدار می کند درباره موضوعات مورد نظر طرفين، مسايل منطقه ای و جهانی به تبادل نظر بپردازند.

همچنين انتظار می رود رئيس جمهوری ترکيه با رهبران احزاب سياسی پاکستان ملاقاتهايی انجام دهد. امروز دومين و آخرين روز اقامت رئيس جمهوری ترکيه در پاکستان است. اين دو کشور از يک رابطه ۶۰ ساله ديپلماتيک با يکديگر برخوردارند.

عبدالله گل نخستين رئيس دولت خارجی است که پس از اعلان وضعيت اضطراری در پاکستان، در ماه گذشته، از اين کشور ديدن می کند.

پرزيدنت مشرف قول داده است که تا ۲۵ آذرماه به وضعيت اضطراری خاتمه دهد. او هفته پيش از مقام فرماندهی کل قوا کناره گرفت و روز پنجشنبه گذشته برای يک دوره پنجساله ديگر به رياست جمهوری انتخاب شد.

XS
SM
MD
LG