لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

فراکسيون عمده اعراب اهل تسنن عراق وارد گفتگوهای پارلمانی شد


يک سياستمدار عرب اهل تسنن در عراق قانونی که مانع ورود اعضای پيشين حزب بعث و هواداران صدام حسين به مشاغل دولتی می شود را محکوم دانسته و می گويد اين قانون نژادپرستانه است.

معاون نخست وزير پيشين عراق، مطلق الجبوری، از طرف جبهه وفاق ملی، که بزرگترين بلوک عرب اهل تسنن در عراق را تشکيل می دهد، سخن می گفت. اين جبهه روز دوشنبه به تحريم دو روزه پارلمان خاتمه داد.

بحث روز دوشنبه بر پيش نويس لايحه پيشنهادی آمريکا متمرکز بود که خواهان کاهش محدوديت های وارده بر بعثی های پيشين است. پس از سرنگونی صدام حسين در حمله سال ۲۰۰۳ آمريکا، اعضای حزب بعث از داشتن مشاغل دولتی بازداشته شده و سختی های زيادی بر ايشان تحميل شده بود.

الجبوری مدعی شد که اخراج بعثی ها با هدف تنبيه اهل تسنن صورت گرفت و نه صرفا ريشه کن ساختن حزب حاکم پيشين. آنطور که وی گفت، «دمکراسی نمی تواند در کنار فرقه گرايی و نژاد پرستی زندگی و رشد کند.»

شيعيان عراق، که تحت حکومت صدام حسين در مضيقه قرار داشتند، با پيش نويس اين لايحه، مبنی بر لغو محدوديت هايی که برای بعثی های پيشين وجود دارد، مخالفند.کنگره آمريکا تصويب اين لايحه را مصداق پيشرفت بطرف آشتی ملی در عراق می دانند.

در همين حال پرزيدنت بوش از قانونگذاران آمريکا خواست که بدون تعيين يک تاريخ دلبخواهی برای بازگشت نيروهای آمريکا از عراق، لايحه تخصيص اعتبارات اضافی برای نيروهای آمريکا درعراق را مورد تصويب قرار دهند.

دمکرات های کنگره آمريکا قصد دارند تصويب لايحه تخصيص ۵۰ ميليارد دلار اعتبار اضافی را به بازگشت نيروهای رزمی آمريکا از عراق تا پايان سال آينده مرتبط سازند.

XS
SM
MD
LG