لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

روسها در انتخاباتی رای ميدهند که پيروزی حزب پوتين در آن تقريبا قطعی است


رای دهندگان در روسيه پارلمانی جديد را در انتخاباتی انتخاب می کنند که تقريبا قطعی است حزب روسيه متحد ولاديمير پوتين رئيس جمهوری برنده آن خواهد بود.

حوزه های رای گيری امروز، يکشنبه، در مسکو و ديگر شهرهای غربی به فاصله چند ساعت پس شروع رای گيری در هوای سرد و منجمد مناطق دوردست شرق روسيه باز شد.

بيش از صد ميليون نفر واجد شرايط رای دادن برای انتخاب قانونگذاران در مجلس دوما هستند، که چهارصد و پنجاه کرسی دارد، و در پارلمان، نقش مجلس نمايندگان را ايفا ميکند.

رای گيری ساعت شش بعداز ظهر به وقت گرينويج با بسته شدن حوزه های رای گيری در کالينگراد محصور در بالتيک به پايان ميرسد، که غربی ترين قلمرو روسيه يازده زمانی است.

آقای پوتين امروز در مسکو رای داد و از رای دهندگان خواست به کانديداهائی رای بدهند که بتوانند به آنان اعتماد کنند.

گری کاسپاروف رهبر مخالف پس از دادن رای ، حزب حاکم را به صحنه سازی و انجام انتخاباتی فرمايشی متهم کرد. اين قهرمان سابق شطرنج روز پنجشنبه پس از گذراندن پنج روز مجازات حبسی که عليه او و ديگران برای شرکت در تظاهرات ضد پوتين وضع شده بود از زندان آزاد شد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان امروز در مصاحبه ای با راديوی آلمان ضمن انتقاد از نحوه برگزاری انتخابات روسيه يادآوری کرد که شمار ناظران بين المللی بسيار کم بود.

خبرگزاری روسی اينترفکس اظهارات رئيس کميسيون انتخابات را نقل کرد که گفته است تا کنون برای دويست و نود و نه ناظر خارجی کارت شناسائی صادر شده است و انتظار ميرود در جريان روز بر شمار آنان افزوده شود.

رهبران مخالف، کرملين را به جلوگيری از برگزاری مناظره و بحث و گفتگو در جريان مبارزات انتخاباتی از طريق توسل به تاکتيک های زور و فشار و، استفاده از وسائل ارتباط جمعی تحت کنترل دولت متهم کرده اند.

قانون اساسی روسيه اجازه نميدهد آقای پوتين برای سومين بار خواستار احراز مقام رياست جمهوری شود. اما نام آقای پوتين در صدر فهرست کانديداهای حزب روسيه متحد قرار دارد و اين بدان معناست که وی ممکن است در دولت بعدی با احراز مقام نخست وزيری بخش اعظم قدرت خود را حفظ کند.

XS
SM
MD
LG