لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۳

آثار تاريخی دروازه ها ی بهشت به آمريکا رسيد


لورنزو گيبرتی (Lorenzo Ghiberti), مجسمه ساز اهل فلورانس در ايتاليا، پس از بيش از ۲۵ سال، در سال ۱۴۵۲ اثرموسوم به دروازه ها ی بهشت يا "Gates of Paradise " را به پايان رسانيد.

دروازه های چوبی با لايه ای از برنز به ارتفاع ۵ متر، زينت دهنده درگاه شرقی کليسای Baptistery در فلورانس هستند، و به عنوان يکی از اثرات تاريخی دوران اوليه رنسانس در ايتاليا محسوب می شوند.

اين دروازه ها از ۱۰ تخته چوب مستطيل شکل حک شده تشکيل شده اند، و با لايه ای از برنز روکش شده اند که مناظری ازکتاب مقدس انجيل را تصوير می کنند. ۳ عدد ازاين ۱۰ تخته چوب اکنون به ايالات متحده آمريکا فرستاده شده و در شهرهای آتلانتا و شيکاگو و در موزه متروپاليتن شهر نيويورک به نمايش گذاشته خواهند شد.

اين اولين بار است که يک بخش از يک شاهکار هنری از ايتاليا به خارج ارسال می شود و انتظار نمی رود که قسمتهای ديگر اقسام اين دروازه ها هرگز برای نمايش از ايتاليا خارج شوند.

گری رادک (Gary Radke)، استاد دانشگاه سيراکوز Syracuse و مدير نمايشگاه در آتلانتا، گفت: امکان باز ديد از اين نمايشگاه و دروازه ها، يک واقعه فراموش نشدنی است.

رادک گفت: " اين يک تجربه باور نکردنی است که يکبار در زندگی پيش می آيد. هنگامی که در اواخر سال های ۱۹۷۰ ميلادی من به عنوان يک دانشجودر فلورانس تحصيل می کردم، ميدانستم که اگر روزی شخصی به من بگويد دروازه های بهشت به نيويورک فرستاده می شوند، پاسخ ميدادم، که اين مانند آنست که احرام مصر را به نيويورک نقل مکان دهيم. يک واقعه غير ممکن."

داستانهای حک شده برتخته چوبها، از داستانهای آدم و حوا، يعقوب و اسحاق، و داوود و جالوت حکايت می کنند.

رادک می گويد: سه تخته چوب انتخاب شده، معرف طيف گسترده گيبرتی است؛ از سه بعدی گرفته تا تقريبا کاملا مسطح با تمرکزی بر چشم اندازی که بصورت پيچيده ای مناظری از ازدحام مردم در حال حرکت را بصورت حک شده تصوير می کند.

رادک گفت: " در کل، گيبرتی ۱۰ تخته چوب مستطيل شکل را حک کرده و ظاهرا هر بار که او در برابر يک تخته چوب دست نخورده قرار می گرفت،از خود می پرسيد: چگونه می توانم کار متفاوتی انجام دهم؟ چگونه می توانم تخيلی از فضا خلق کنم؟ تخيلی از طبيعت گرايی بدون آنکه تکرار شده باشد."

کليه ۱۰ تخته چوب مستطيل شکل، اخيرا مورد مرمت عظيمی، قرار گرفته اند که ۲۷ سال به طول انجاميد. پس از اتمام دوره نمايش در ايالات متحده،آنها در يک جايگاه دايمی در فلورانس قرارداده نصب خواهند شد.

XS
SM
MD
LG