لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

دبيرکل سازمان ملل ضمن نکوهش دولت سودان گفت از روند حل مسئله دارفور نوميد شده است


ژنرال «مارتين لوتر آگوای» فرمانده نيروهای مشترک صلحبان سازمان ملل و سازمان وحدت افريقا در دارفور گفته است تدارکات نيروهای صلحبان براساس برنامه پيش نرفته و اين نيروها از کمبود امکانات در تنگنا قرار دارند.

ژنرال آگوای، که پيش از اين فرماندهی ارتش نيجريه را برعهده داشته، از سازمان ملل و سازمان وحدت افريقا درخواست گسيل ۲۰,۰۰۰ سرباز و ۶,۰۰۰ پليس را به منطقه دارفور کرده بود؛ اما به علت عدم تامين نيروها ناچار است از آغاز سال ۲۰۰۸ با ۶,۵۰۰ نيرو وظيفه صلحبانی خود را پيش ببرد. نيروهای صلحبان حاضر در دارفور طی ماههای اخير بارها مورد حمله و محاصره نيروهای شورشی قرار گرفته بودند که تاکنون چندين صلحبان در اين درگيريها کشته شده اند.

ژنرال آگوای نداشتن هلی کوپتر را علت محاصره خونين در ماههای گذشته دانسته و اعلام کرد: کشورهای غربی به وعده خود مبنی بر واگذاری ۲۴ هلی کوپتر برای گشتزنی نيروهای صلحبان هنوز عمل نکرده اند.

از ديگر سو، «ژان ماری گيوهينو» فرمانده عمليات صلحبانی سازمان ملل متحد اخيراً دولت سودان را متهم به عدم همکاری با نيروهای صلحبان مستقر در دارفور کرده و گفته است ارتش سودان دامنه قدرت صلحبانان را بشدت محدود کرده است.

بان گی مون دبيرکل سازمان ملل روز جمعه ضمن نکوهش دولت سودان گفت از روند حل مسئله دارفور نوميد شده است.

XS
SM
MD
LG