لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۷

درمان بيماران مبتلا به ايدز در آفريقا ده برابر شده است


فعالان در امور بهداشتی و درمانی در سراسر جهان امروز به مناسبت روز جهانی ايدز سعی ميکنند اذهان را به تلاش برای مبارزه با اين بيماری جلب کنند. صندوق جهانی مبارزه با ايدز، سل و مالاريا، که زير نظر سازمان ملل متحد اداره ميشود ميگويد برای قريب يک ميليون و پانصد هزار نفر که ويروس اچ ای وی دارند دارو فراهم کرده است. اچ آی وی ويروس عامل بروز بيماری ايدز است.

در آمريکا، پرزيدنت بوش از قانونگذاران خواست پيشنهاد او را برای اختصاص سی ميليارد دلار در ظرف پنجسال آينده برای مبارزه با ايدز تصويب کنند. پرزيدنت بوش چهار سال پيش يک برنامه پنجساله پانزده ميليارد دلاری را برای فراهم ساختن دارو و کمک رسانی به بيماران ايدز در صد و بيست کشور جهان، با تاکيد بر توجه بيشتر به پانزده کشور عموما آفريقائی، ارائه داد.

مقامات آمريکائی ميگويند شمار بيمارانی که در کشورهای موسوم به صحرای آفريقا تحت درمان و مراقبت قرار گرفته اند از پنجاه هزار نفر به پانصد هزار نفر افزايش يافته است.

پرزيدنت بوش ديروز در آستانه روز جهانی ايدز و در مراسمی که به همين مناسبت برگزار شده بود گفت وی و همسرش لورا، بانوی اول آمريکا، سال آينده برای اطلاع از نتايج برنامه هائی که آمريکا برای مبارزه با ايدز به اجرا گذاشته است به آفريقا خواهند رفت.

در آفريقای جنوبی، امروز هزاران نفر در ژهانسبورگ برای شرکت در کنسرتی جمع شدند که بانی آن نلسون ماندلا رئيس جمهوری پيشين است . عوايد اين کنسرت که چهرهائی سرشناس در آن هنرنمائی ميگويند به مبارزه با ايدز اختصاص داده ميشود.

XS
SM
MD
LG