لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

کارشناس اتمی آمريکا از پيشرفت در برچيدن تاسيسات اتمی کره شمالی ابراز رضايت کرد


سونگ کيم، کارشناس ارشد اتمی ايالات متحده در امور خلع سلاح کره شمالی، که از پايگاههای اتمی کره شمالی بازديد کرده، در يک گفتگوی رسانه ای در چين گفت: «از اين که توانستيم از پايگاه هسته ای يانگ بيون ديدن کنيم، بسيار خشنوديم. ما ناظر عمليات برچيدن تاسيسات هسته ای بوديم. اين ديداری پرثمر بود.»

اين گفته ها از پيشرفت در عمليات برچيدن تاسيسات اتمی کره شمالی در آستانه نشست نمايندگان ۶ کشور ناظر حکايت می کند.

شش کشور کره شمالی و جنوبی، چين، ژاپن، روسيه و ايالات متحده، در اکتبر امسال طی بيانيه ای اعلام داشتند کره شمالی تعهد کرده تا پايان سال جاری راکتور هسته ای «يانگ بيون» را در برابر دريافت کمکهای اقتصادی منهدم کند.

از اين رو، از آغاز ماه نوامبر تاکنون، کارشناسان هسته ای ايالات متحده در محل حاضر شده تا بر روند برچيدن تاسيسات نظارت کنند؛ اما کريستوفر هيل، دستيار وزرات امورخارجه ايالات متحده، در امور خلع سلاح کره شمالی که هفته آينده به آن کشور سفر خواهد کرد، با اشاره به ماه دسامبر که نشست گروه ۶ در چين برگزار می شود، گفت: «زمان سرنوشت سازی پيش رو داريم. من به نوعی نگرانم اگر پيشرفتی در زمينه پياده سازی در اين ماه حاصل نشود و اگر مشکلی با بيانيه کره شمالی به وجود بيايد، نشان از گرايش برای بازگشت به آغاز گفتگوها در ميان عده ای دارد.»

همزمان، کارشناسان هسته ای ايالات متحده می گويند عمليات انهدام ساختارهای توليد پلوتونيوم کره شمالی يک سال به درازا خواهد کشيد و در ازای آن، پيونگ يانگ يک ميليون تن نفت خام به رايگان دريافت خواهد کرد.

کره شمالی پيش از اين نيز عمليات پياده سازی و انهدام تاسيسات هسته ای خود را آغاز کرده که نماينگر پايبندی به تعهدات خود در اين زمينه است، چرا که چشم انتظار دريافت کمکهای اقتصادی از سوی غرب و بيرون آمدن از ليست کشورهای حامی تروريسم است. کريستوفر هيل نيز به شرط عدم صدور تکنولوژی هسته ای به ديگر کشورها از سوی کره شمالی، با آن موافقت دارد.

XS
SM
MD
LG