لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

گزارش وزارت امور خارجه آمريکا: حکومت ايران حقوق اقليتهای دينی ايرانيان را پايمال می کند


گزارش وزارت امور خارجه آمريکا: حکومت ايران حقوق اقليتهای دينی ايرانيان را پايمال می کند
گزارش وزارت امور خارجه آمريکا: حکومت ايران حقوق اقليتهای دينی ايرانيان را پايمال می کند

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش تازه خود در باره آزادیهای دینی در سطح بین المللی اعلام کرد حکومت ایران حقوق اقلیتهای دینی ایرانیان را پایمال می کند.

جان هانفورد، سفیر آمریکا در زمینه آزادیهای دینی در سطح بین المللی در این باره در تاریخ ۱۴ سپتامبر چنین اظهار نظر کرده: "در ایران، رژیم، در سرکوب بهائیان بیرحمانه عمل می کند.جوی از تهدید برای نزدیک به همه گروه های غیر شیعه، از جمله: دراویش مسلمان، بعضی گروههای مسیحی و اعضای جامعه یهودیان ایجاد کرده است."

جمعیت دراویش در ایران حدود دو میلیون و نیم برآورد می شود. در اوایل ماه نوامبر محسن پرویز قائم مقام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیانیه ای اعلام کرد؛ هیچ جائی برای پیشبرد صوفی گری در ایران شیعی مذهب وجود ندارد. چندروز بعد در شهر بروجرد در جنوب باختری تهران نیروهای امنیتی ده ها تن از دراویش را کتک زدند، بیش از ۱۰۰ نفرشان را بازداشت کردند و بخشی از حسینیه آنان را تخریب کردند.

درماه فوریه سال ۲۰۰۶ در شهر قم پس از آنکه حسینیه دراویش شهر تخریب شد بیش از هزار تن از دراویش بازداشت شدند. در حمله نیروهای امنیتی به حسینیه، از گاز اشک آور و مواد منفجره علیه مردان، زنان و کودکان مستقر در حسینیه استفاده شد. بیش از۵۰ تن از آنان به زندان، شلاق و جریمه نقدی محکوم شدند. گزارشهائی دائر بر شکنجه بعضی از دراویش با هدف دست کشیدن از باورهایشان دریافت شد.

عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان ایرانی در پاریس و مدیر انجمن دفاع از حقوق بشر در ایران در گفتگو با رادیو اروپای آزاد- رادیو آزادی گفت بدرفتاری با دراویش مسلمان،"نه تنها علیه سایر فرقه ها ی اسلامی، بلکه علیه همه بخشهای جامعه ایران اعمال می شود. در دو سال گذشته جامعه مدنی ایران- روزنامه نگاران، دانشجویان، زنان، رهبران اتحادیه های کارگری، آموزگاران، و دانشگاهیان، همه و همه قربانیان این سیاستهای تجاوزکارانه است".

گوردن چاندرو، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید می گوید حکومت با مردم ایران بدرفتاری می کند."می دانیم اکنون زمان بسیار دشواری است چون حکومت همه آزادیها را سرکوب می کند. ایالات متحد آمریکا در کنار مردم ایران که خواهان آزادی و حکومتی سزاوارتر هستند ایستاده است".

XS
SM
MD
LG