لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

احمدی نژاد گزارش آژانس اتمی را پيروزی بزرگی برای تهران دانست


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران ميگويد گزارش اخير آژانس اتمی سازمان ملل متحد، که از اقدام تهران در اعلام کردن جزئيات برنامه اتمی اش به عنوان يک پيشرفت ياد ميکند، برای ايران يک پيروزی بزرگ بود.

رسانه های دولتی در ايران اين اظهارات آقای احمدی نژاد را از مراسم دعائی نقل کردند که آخر وقت چهارشنبه، در تهران برگزار شد.

گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی که آقای احمدی نژاد به آن اشاره کرد در عين حال ميگويد که جمهوری اسلامی ايران به سرپيچی از خواست های سازمان ملل متحد در متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم ادامه ميدهد.

غنی سازی اورانيوم روندی است که می تواند برای توليد تسليحات اتمی نيز مورد استفاده قرار گيرد.

اظهارت آقای احمدی نژاد مصادف با آماده شدن سعيد جليلی مذاکره کننده ارشد اتمی تهران برای ملاقات روز جمعه با خاويه سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا در لندن است. اين ملاقات در آستانه ارائه يک گزارش مهم اتحاديه اروپا در باره برنامه اتمی تهران انجام ميگيرد.

تهران روز سه شنبه گفته بود در نظر دارد در اين هفته به اتحاديه اروپا برای حل و فصل اختلافات اتمی پيشنهادهائی جديد عرضه کند. اما يک سخنگوی جمهوری اسلامی ايران پيشاپيش تعليق در غنی سازی اورانيوم را منتفی دانسته است.

آقای سولانا بايد تا آخر اين ماه به شورای امنيت سازمان ملل متحد در باره موضعی که تهران در واکنش به خواست های بين المللی در متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم از خود نشان ميدهد گزارش بدهد.

گزارش آقای سولانا می تواند به تصميم شورای امنيت در مورد وضع يا عدم وضع سومين مجموعه تحريم های تنبيهی عليه تهران منجر شود.

در همين حال، خبرگزاری فارس در ايران، اظهارات يک مقام اتمی روسيه را نقل ميکند که گفته است بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی امروز، پنجشنبه، قرار بوده است کار پلمب کردن محموله های سوخت اتمی را که روسيه ميخواهد برای نيروگاه برق اتمی در ايران ارسال کند، به انجام برساند.

اين خبرگزاری ميگويد پلمب کردن محموله های سوخت گامی عمده توسط روسيه در اقدام برای ارسال سوخت مورد نياز نيروگاه برق اتمی بوشهر است که روسيه آن را می سازد.

آمريکا و ديگر کشورهای غربی تهران را متهم کرده اند که زير پوشش يک برنامه غير نظامی انرژی اتمی در پی توليد تسليحات اتمی است. تهران اين اتهام را رد ميکند.

XS
SM
MD
LG