لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۱

آيت الله شاهرودی: بالا بودنِ آمار صدورِ قرارِ زندان در تناقض با مضامينِ شرعی است


آيت الله شاهرودی رئيس قوه قضاييهِ جمهوری اسلامی ايران ديروز در يک کنفرانس ويديويی با اعضای شورای قضايی استان اصفهان با اشاره به ورود ۶۰۰ هزار نفر به زندانهای کشور در سال ۱۳۸۲ گفت بالا بودنِ آمار صدورِ قرارِ زندان در تناقض با مضامينِ شرعی است.

به گفته مسؤولان قوه قضاييه بخش بزرگی از زندانيانِ کشور را متخّلفانی تشکيل می دهند که توانايی مالی برای پرداختِ بدهی هايشان را ندارند، و در برخی از استانها تا هفتاد درصد از زندانيان با صدور قرار در زندان بسر می برند. رئيس قوه قضاييه گفت اصلاحاتِ آيينِ دادرسی برای رفعِ اين مشكل توسط قوه قضائيه به مجلس شورای اسلامی ارايه شده است و اميد می رود كه به زودی تصويب گردد.

رئيس قوه قضائيه از قضات خواست قرارِ كيفری زندان را با احتياط و منصفانه صادر كنند. بنا به گزارش خبرگزاريهای داخلی آقای شاهرودي طی اين کنفرانس ويديويی در موردِ سی پرونده اظهارِ نظر و در باره آنهاحکم صادر کرد.

به گفته خبرنامه دانشجويان دانشگاه اميرکبير، نيروهای امنيتی جمهوری اسلامی سه شنبه در شهرِ بابلسر پنج دانشجو را دستگير کردند. دو نفر از اين دانشجويان روز چهارشنبه آزاد شدند. اما ميلاد معينی، بهرنگ زندی، و يک دانشجوی ديگر، که از او با نامِ اختصاری ح. م. ياد شده، همچنان در بازداشتِ نيروهای امنيتی به سر می برند.

بنا بر اين گزارش نيروهای امنيتی، ساعت ِ دهِ شب با پريدن از روی ديوارِ خانه، پس از درگيری لفظی و فيزيکی، دانشجويان دانشگاهِ مازندران را دستگير کرده و وسايل منزل آنان را ضبط کرده اند. سی دی های موسيقي و بعضی وسايلِ شخصی نيز از جمله لوازمِ ضبط شده توسط ماموران امنيتی است.

XS
SM
MD
LG