لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

مشرف رياست جمهوری غير نظامی در پاکستان را با تاريخ لغو وضعيت اضطراری آغاز کرد


پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان ميگويد برای استقرار دمکراسی در کشور وضعيت اضطراری را روز شانزدهم دسامبر لغو ميکند.

آقای مشرف همچنين در سخنرانی امروز، پنجشنبه، خود خطاب به مردم پاکستان، که پس از مراسم تحليف دومين دوره پنجساله رياست جمهوری اش ايراد کرد، قول داد قانون اساسی را مجددا برقرار کند.

آقای مشرف برای لغو وضعيت اضطراری که روز سوم نوامبر اعلام کرده بود زير فشار بين المللی قرار داشت.

آقای مشرف در سخنرانی اش از تصميم خود برای اعلام وضعيت اضطراری دفاع کرد و گفت اتخاذ اين تصميم برای مقابله با دخالت های قوه قضائيه و ستيزه گران اسلامی ضروری بود.

آقای مشرف همچنين بر قول خود در مورد برگزاری انتخابات پارلمانی در روز هشتم ژانويه تاکيد گذاشت، و خواستار مشارکت تمامی احزاب در انتخابات شد.

آقای مشرف، اندکی پيشتر، دوره مجدد پنجساله رياست جمهوری را، اين بار در مقام يک رئيس جمهوری غير نظامی، آغاز کرده بود.

مراسم تحليف آقای مشرف يک روز پس از کنار رفتن از مقام فرماندهی بر ارتش انجام گرفت، که پايان بخش چهل و شش سال کارير نظامی او بود.

آقای مشرف در سخنرانی آغاز دوره جديد رياست جمهوری خود بازگشت بی نظير بوتو و نواز شريف نخست وزيران پيشين را از تبعيد برای آشتی سياسی در پاکستان اقدامی خوب توصيف کرد. هيچيک از اين دو در مراسم تحليف حضور نداشتند.

آقای مشرف بر قول خود برای برگزاری انتخابات پارلمانی تاکيد گذاشت که برای روز هشتم ژانويه برنامه ريزی شده است.

آقای مشرف نگفت وضعيتی اضطراری را که روز سوم نوامبر برقرار کرده است کی لغو ميکند.

در همين حال گزارشها از مجروح شدن چند وکيل دادگستری و مامور پليس در برخورد هائی در شهرلاهورحکايت دارد که قريب دويست و پنجاه وکيل دادگستری ميخواستند در آنجا عليه آقای مشرف تظاهرات برپا کنند و پليس برای متفرق ساختن آنان از باتون استفاده کرد.

تحليف آقای مشرف توسط عبدالحميد دوگر رئيس ديوانعالی انجام گرفت که پس از انحلال ديوانعالی و برقراری وضعيت اضطراری توسط آقای مشرف به اين مقام منصوب شد.

آقای شريف روز چهارشنبه ضمن رد کردن دوره جديد رياست جمهوری آقای مشرف گفت تحليف او معتبر و قانونی نيست.

خانم بوتو گفت حزب وی در مورد پذيرفتن دوره جديد رياست جمهوری آقای مشرف يا رد کردن آن، تصميمی عجولانه اتخاذ نميکند.

احزاب مخالف تحريم انتخابات پارلمانی را بررسی ميکنند و ميگويند انتخاباتی که در شرايط وضعيت اضطراری برگزار شود نمی تواند آزاد و منصفانه باشد. با اينحال تمامی احزاب ثبت نام کانديداهای خود را برای کسب رای به انجام رسانده اند.

XS
SM
MD
LG