لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

پرزيدنت بوش: اسرائيل و فلسطينيان توافق کردند که گفتگوهای صلح سريعا آغاز شود


اسرائيل و فلسطينيان در کوششی برای دستيابی به قرارداد صلح وجود دو کشور تا پيش از پايان سال ۲۰۰۸ ، توافق کردند که گفتگوهای صلح که مدت ها است به حال وقفه در آمده است سريعا آغازشود.

پرزيدنت بوش روز سه شنبه هنگام گشايش کنفرانس صلح خاورميانه خبراين توافق را اعلام کرد. پرزيدنت بوش اعلاميه مشترکی را قرائت کرد که دولت های اسرائيل و فلسطينيان طی آن تصميم خود را در زمينه پايان دادن به ده ها سال خون ريزی و آغاز دوران جديدی از صلح اعلام کرده بودند.

محمود عباس رئيس حکومت خود مختار فلسطينيان به دنبال سخنان پرزيدنت بوش خواستار آن گرديد که بيت المقدس شرقی پايتخت فلسطينيان باشد.

اهود اولمرت نخست وزيراسرائيل در سخنان خود اظهارداشت حل اين مناقشه دردناک است، اما اجتناب ناپذيراست. آقای اولمرت تعهد اسرائيل را نسبت به روند صلح علی رغم حملات فلسطينيان، از جمله حملات راکتی به بخش هائی از جنوب اسرائيل، مورد تاکيد قرار داد.

درهمين حال، پرزيدنت بوش در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری آسوشيتدپرس اظهارداشت تشکيل کنفرانس آناپوليس کار آسانی نبود و لازمه آن، برنامه ريزی، اقدامات اوليه، کارفراوان و دقت بسياربود. پرزيدنت بوش افزود نقش وی در روند صلح از اين به بعد، خبرگيری، تلفن، ملاقات، شنيدن نظرات و ترغيب خواهد بود.

XS
SM
MD
LG