لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

المالکی: عراق از سازمان ملل خواهد خواست مأموريت نيروهای بين المللی را تمديد کند


نوری المالکی، نخست وزير عراق، روز دوشنبه گفت دولت او از سازمان ملل متحد درخواست خواهد کرد که يک بار ديگر، برای آخرين بار، مأموريت نيروهای بين المللی در خاک عراق را تا پايان سال ۲۰۰۸ تمديد کند.

آقای مالکی در سخنانی گفت، «ما قصد داريم با جامعه جهانی و سازمان ملل وارد گفتگو شويم تا خواسته ما تحقق يابد. اولاً، عراق بايد از «فصل هفتم» خارج شود؛ و تمديد مأموريت نيروهای چند مليتی نبايد از سال ۲۰۰۸ فراتر رود.»

عبارت «فصل هفتم» اشاره به بخشی از منشور سازمان ملل دارد که به موجب آن در مواردی که صلح و امنيت جهانی مورد تهديد قرار ميگيرد سازمان ملل اجازه کاربرد نيرو را ميدهد.

بدين سان، صحنه برای مذاکره ميان ايالات متحده آمريکا و عراق پيرامون يک فرمول جديد امنيتی آماده ميشود؛ که بر اساس آن تعداد سربازانی که در عراق باقی خواهند ماند و چار چوب حقوقی عمليات آنها مشخص خواهد شد.

تامارا ويتس، تحليلگر سياسی از انستيتو بروکلين در اين زمينه ميگويد، «خوش بينی زيادی در عراق و آمريکا برای خروج نيروهای آمريکايی از عراق ظرف سال آينده بوجود آمده است.»

وی اضافه کرد، «البته، حتی اگر فرمان سازمان ملل پس از تابستان آينده تمديد نشود، باز نيروهای آمريکايی طبق توافق دو جانبه ميتوانند در آن کشور باقی بمانند.»

قرار است در ژوئيه سال آينده دولت عراق قرارداد جديدی به پارلمان تسليم کند. اين قرارداد جايگزين فرمان سازمان ملل خواهد بود که حضور نيروهای تحت رهبری آمريکا را تنظيم خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG