لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ایران ۰۴:۴۳

جمهوری اسلامی دستور رسيدگی مجدد به پرونده مرگ زهرا کاظمی  را صادر کرد


ديوان عالی کشور جمهوری اسلامی ايران دستور رسيدگی مجدد به پرونده مرگ چهار سال پيش خبرنگار عکاس، زهرا کاظمی، در زندان اوين را صادر کرده است.

علی رضا جمشيدی، سخنگوی قوه قضائيه جمهوری اسلامی امروز (سه شنبه) گفت قضات نسبت به طرز بررسی مرگ زهرا کاظمی از جانب يک دادگاه پايين تر ايراداتی پيدا کرده اند. وی گفت قضات ديوان عالی همچنين دادگاه رسيدگی کننده به اين پرونده را صاحب صلاحيت رسيدگی به آن تشخيص نداده اند.

زهرا کاظمی در ژوئيه سال ۲۰۰۳ ، چند روز پس از آنکه پليس او را در حين عکس برداری از تظاهراتی در جلوی زندان اوين دستگير کرد، در زندان درگذشت.

خانواده اين خبرنگار می گويد يکی از مقامات زندان او را تا حد مرگ کتک زده است، و خواستار جلب و به محاکمه کشيدن مامور زندان شده است.

جان تری، وکيل کانادائی بستگان زهرا کاظمی، می گويد آن ها درمورد تصميم باز کردن دوباره پرونده تحقيقات به کلی مشکوک هستند و هيچ اعتمادی به نظام قضائی جمهوری اسلامی ايران ندارند.

استفان هاشمی، فرزند زهرا کاظمی، گفت به اعتقاد وی تحقيقات جديد احتمالا حاکی از تلاش تهران برای منحرف ساختن توجهات به دادخواستی است که وی عليه جمهوری اسلامی به دادگاه کبک تسليم کرده است.

در نوامبر ۲۰۰۵ قوه قضائيه جمهوری اسلامی يک مامور امنيتی بنام محمد رضا اقدم احمدی، که متهم به دست داشتن در مرگ کاظمی بود، را از ارتکاب جرم تبرئه کرد.

دادگستری جمهوری اسلامی می گويد بررسی درباره مرگ کاظمی اکنون بدست آنچه که آن را يک دادگاه «صالحه» خواند سپرده شده است.

مقامات جمهوری اسلامی ابتدا گفته بودند کاظمی در زندان دچار سکته شده اما بعدا اقرار کردند که مرگ بر اثر ضربه ای بود که بر سرش وارد آمد.

XS
SM
MD
LG