لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

دادگاه جمهوری اسلامی مذاکره کننده پيشين اتمی ايران را از اتهامات جاسوسی تبرئه کرد


دادگاه امروز اعلام کرد که حسين موسويان را در دو مورد جاسوسی و دارا بودن اسناد محرمانه تبرئه کرده است.

اما يک مقام دادگستری جمهوری اسلامی، علی رضا جمشيدی، امروز (سه شنبه) گفت قاضی دادگاه آقای موسويان را در ارتباط با جرم کمتری مبنی بر «اشاعه اکاذيب عليه نظام» مجرم شناخته است.

اين مقام گفت رای قاضی در مورد موسويان به دادستانان پرونده داده شده است. وی گفت چنانچه دادستانان نسبت به رای صادره اعتراض داشته باشند، اين پرونده می تواند به يک دادگاه علنی برود.

وزير اطلاعات و امنيت جمهوری اسلامی، غلامحسين محسنی اژه ای، پيشتر موسويان را متهم کرده بود که اطلاعات محرمانه کشور را به خارجيان، از جمله به سفارت بريتانيا در تهران، می داده است.

موسويان پيشتر امسال بازداشت و سپس به قيد ضمانت آزاد شد. وی بعنوان مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی تا سال ٢٠٠٥ در دولت اصلاح طلب سيد محمد خاتمی، انجام وظيفه کرد.

پيش از اين در ماه جاری محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران منتقدين برنامه اتمی ايران را به دادن اطلاعات به دشمنان ايران و فشار گذاردن برروی دادگاه ها برای تبرئه يک نفر که جاسوس ايرانی خواند، متهم کرد. وی فرد مورد نظر خود را معرفی نکرد. رئيس جمهوری اسلامی ايران همچنين گفته است ايرانيانی که خواستار لغو برنامه اتمی شده اند «خائن» هستند.

ايالات متحده آمريکا و متحدينش تهران را متهم می کنند که بدنبال توليد بمب اتمی است، اتهامی که تهران آن را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG