لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۴

بوش با عباس و اولمرت در کاخ سفيد ملاقات خواهد کرد


پيش از آغاز کنفرانس صلح خاورميانه، که فردا در آناپوليس (ايالت مريلند) برگزار خواهد شد، قرار است پرزيدنت بوش در واشنگتن با رهبران اسرائيل و فلسطينيان امروز (دوشنبه) ملاقات کند.

بوش ابتدا بطور جداگانه با رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی، محمود عباس، و نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، در کاخ سفيد ملاقات خواهد کرد. سپس بعدازظهر امروز سه رهبر با يکديگر گفتگو خواهند کرد.

ساعت ۷ امشب شرکت کنندگان کنفرانس صلح در ضيافت شامی به ميزبانی وزير امورخارجه آمريکا شرکت خواهند کرد. پرزيدنت بوش در اين ميهمانی حضور به هم رسانيده و به ميهمانان خوش آمد خواهد گفت.

پس از گذشت بيش از يک دهه اين نخستين باری است که نمايندگان اسرائيل با نمايندگان ۱۶کشور عربی و اتحاد عرب ملاقات می کنند. عربستان سعودی و سوريه، که هردو موجوديت اسرائيل را برسميت نشناخته اند، در اين کنفرانس شرکت خواهند کرد.

مشاور امنيت ملی آمريکا، استفان هدلی، گفت کنفرانس روز سه شنبه محل مناسبی خواهد بود برای آغاز يک گفتگوی باز، و بويژه تاکيد کرد که اين کنفرانس شامل مذاکرات رسمی نخواهد بود.

ديروز استفان هدلی به خبرنگاران گفته بود که دستور کار کنفرانس هنوز در حال شکل گرفتن است، اما اين نشست فرصتی را برای فلسطينيان و اسرائيل فراهم خواهد آورد تا به مرحله مذاکره وارد شوند.

پرزيدنت بوش می گويد منظور از اين گفتگوها اين است که طرف های اسرائيلی و فلسطينيان فلرصتی داشته باشند تا تعهد خود را به نقشه راه صلح تجديد کنند.

ديروز همچنين سوريه اعلام کرد که معاون وزير امور خارجه، فيصل مقداد، در کنفرانس صلح شرکت خواهد کرد. پيشتر سوريه گفت بود در صورتی در اين کنفرانس شرکت خواهد کرد که موضوع بلندی های جولان، که در جنگ ۱۹۶۷بوسيله اسرائيل تسخير شد، نيز در دستور کار قرار گيرد.

يک سخنگوی دولت اسرائيل، ميری آيسين، در شبکه تلويزيونی آمريکايی سی. اِن. اِن. از شرکت سوريه استقبال کرد. وی گفت کنفرانس آناپوليس بر روی مسئله اسرائيل و فلسطينيان متمرکز خواهد بود، اما اين احتمال نيز وجود دارد که «راه های جديدی» برای حصول به صلح در خاورميانه در اين کنفرانس باز شود. در همين برنامه صائب ارکات، مذاکره کننده فلسطينی، تاکيد ورزيد که هر دو طرف نياز رسيدن به صلح را احساس می کنند.

XS
SM
MD
LG