لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

اولمرت به قصد شرکت در کنفرانس صلح خاورميانه عازم آناپوليس شد


نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، گفت اميدوار است کنفرانس صلح خاورميانه که اين هفته قرار است در آناپوليس (مرکز ايالت مريلند در آمريکا که در ۵۵ کيلومتری واشنگتن قرار دارد) برگزار شود بتواند به آغاز مذاکرات جدی درباره کليه موضوعات مورد اختلاف فلسطينيان و اسرائيل بيانجامد.

اولمرت که امروز (يکشنبه) پيش از پروازش بسوی آمريکا در فرودگاه بن گوريون به پرسش های خبرنگاران پاسخ می داد گفت حل نهايی موضوعات مورد اختلاف بين فلسطينيان و اسرائيل تنها در چارچوب موجوديت «دو کشور برای دو ملت» امکان پذير است.

شب گذشته محمود عباس، رهبر تشکيلات فلسطينی، به منطقه واشنگتن وارد شد.

شرکت سوريه در اين کنفرانس هنوز صد در صد نيست، اما اولمرت گفت چنانچه دمشق تصميم بگيرد نماينده ای بفرستد نظر مثبتی نسبت به سوريه پيدا خواهد کرد.

وزرای خارجه اتحاد عرب تصميم گرفتند در اين کنفرانس شرکت کنند، اما وزير خارجه سوريه، وليد معلم، گفته است سوريه در اين اجلاس شرکت نخواهد کرد مگر اينکه موضوع بلندی های جولان نيز در دستور کار اجلاس قرار بگيرد.

گروه شبهه نظامی فلسطينی حماس، که تصميم اتحاد عرب را محکوم ساخته است، ديروز (شنبه) گفت شرکت اعراب در اين کنفرانس به ايجاد فرصتی برای عادی سازی روابط با اسرائيل خواهد انجاميد که تنها در خدمت منافع اسرائيل و ايالات متحده است.

مقامات فلسطينی و اسرائيل مشغول تکميل سندی هستند برای ارايه به کنفرانس که در برگيرنده مواضع مشترک دو طرف پيرامون مرزهای دولت فلسطينی، تضمين های امنيتی برای اسرائيل و فلسطينيان، موقعيت اورشليم و سرنوشت آوارگانی است که در دهه های گذشته از فلسطين فرار کردند، باشد.

وزير امور خارجه روسيه، سرگئی لاوروف، در آستانه پروازش از مسکو به واشنگتن امروز (يکشنبه) گفت در فرآيند صلح خاورميانه اکنون به نقطه کليدی رسيده ايم.

XS
SM
MD
LG