لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۹

دولت محافظه کار استراليا پس از يازده سال شکست خورد


برای اولين بار در ۱۱ سال گذشته، استراليا اولين دولت را با پيروزی حزب کارگر در انتخابات پارلمانی در روز شنبه با اين حزب اپوزيسيون آغاز خواهد کرد.

جان هوارد، نخست وزير محافظه کار استراليا، که از سال ۱۹۹۶ و به مدت ۱۱ سال در قدرت بوده است، شکست خود را در يک سخنرانی در ميان هوادارن خود در هتلی در سيدنی بيان داشت. رقيب او، کيوين راد، قول داده است که تغييرات اساسی در سياست های دولت بوجود خواهد آورد.

با احتساب سه چهارم آرا، حزب کارگر ۸۳ کرسی پارلمان را به دست آورده است که هفت کرسی بيش از آنچه برای پيروزی نياز داشت. ائتلاف محافظه کار آقای هوارد ۵۸ کرسی را کسب کرده است. همچنين آقای هوارد در معرض خطر از دست دادن مقام خود در پارلمان قرار دارد.

در کارزار انتخاباتی کيوين راد، مسائل و مشکلات داخلی و وضعيت اقتصادی از جمله موضوعاتی بودند که توجه رای دهندگان را به خود جلب می کردند. آقای راد تاکيد دارد که دولت آقای هوارد ضعيف و از خود راضی شده بود.

با اين حال، موضوعات ديگر در پيروزی وی نقش داشتند. آقای راد گفته بود در صورت پيروزي، نيروهای نظامی استراليا در عراق را بازخواهد گرداند و پيمان کيوتو را امضا خواهد کرد، اقدامی که جان هوارد آن را رد کرده بود.

XS
SM
MD
LG