لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

برای اولين بار در رومانی ۳۵ نماينده آن کشور برای حضور در پارلمان اروپا انتخاب می شوند


در رومانی، روز يکشنبه بيش از هجده ميليون رأی دهنده واجد شرايط آراء خود را به صندوقها ميريزند تا سی و پنج نماينده را به پارلمان اروپا بفرستند.

اين نخستين بار است که مردم رومانی ، همراه با کشورهای ديگر اتحاديه اروپا در انتخابات قانونگذاران پارلمان اروپا شرکت ميکنند.

رادو تودور Rado Tudor تحليلگر مسائل سياسی ميگويد: " پس از فروپاشی کمونيسم در رومانی، اين نخستين بار است که اين کشور به سبک اروپا انتخابات برگزار ميکند ؛ و اين رويدادی است که مردم با علاقه خاص به آن توجه ميکنند."

يک نظرخواهی نشان داده است که حزب دموکرات ۳۸ درصد، و حزب چپگرای جامعه دموکراسی ۱۹ درصد آرا را بدست خواهند آورد.

نخست وزير رومانی، که رهبر حزب ليبرال است پيش بينی کرده است که شمار شرکت کنندگان در انتخابات نسبتاً زياد خواهد بود؛ و جامعه شناسان ميگويند نزديک به ۳۵ درصد از واجدين شرايط شرکت خواهند کرد.

برای راه يافتن به پارلمان اروپا، احزاب بايد دست کم پنج در صد از آراء را بدست بياورند. پيش بينی ميشود که حزب نسل جديد ، و حزب ليبرال دموکرات رومانی به پارلمان راه يابند.

علاوه بر آن، در اين انتخابات مردم به همه پرسی مربوط به تغيير سيستم انتخابات کشور نيز شرکت خواهند کرد. نظرخواهيها نشان داده است که در اين همه پرسی، هشتاد در صد از مردم با تغيير سيستم رأی گيری موافقند.

از آنجا که بيش از دو ميليون نفر از شهروندان رومانی در خارج از کشور کار ميکنند، واحدهای رأی گيری در کشورهای اسپانيا و ايتاليا ايجاد شده است. همچنين به شهروندان ساکن افغانستان ، عراق و کوزوو نيز فرصت شرکت در انتخابات و همه پرسی داده شده است.

XS
SM
MD
LG