لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۵

ده ها تفر در پايتخت اوگاندا، محل تشکيل اجلاس کشورهای مشترک المنافع، تظاهرات کردند


روز جمعه در کامپالا پايتخت اوگاندا، که محل تشکيل اجلاس کشورهای مشترک المنافع است، عده ای از مردم دست به تظاهرات زدند. تظاهر کنندگان اين پرسش را مطرح کردند که آيا اوگاندا ميتواند ميزبان اين اجلاس باشد و آيا بريتانيا ميتواند الگوی مناسبی برای دموکراسی تلقی شود؟

خشونت در حالی رخ داد که رهبران بريتانيا و مستعمرات سابق آن در يک نشست پيرامون چگونگی حراست از دموکراسی، حقوق بشر و حکومت قانون، تبادل نظر ميکردند.

شمار تظاهر کنندگان به يکصد نفر ميرسيد و هنگامی که قصد متفرق شدن داشتند، پليس با باتون و چوب به آنها يورش برد و تظاهر کنندگان نيز با پرتاب بطری خالی و سنگ با پليس به مقابله پرداختند.

تلويزيون اسوشيتد پرس صحنه هايی از زدوخورد ميان پليس و تظاهرکنندگان را نشان داد. شاهدان گفتند شمار مأموران پليس بر تعداد تظاهر کنندگان برتری داشت.

کيزا بِسيجی Besigye ، رهبر اپوزيسيون گفت:"هرکس که ميخواهد از حقوقش دفاع کند، دشمن دولت بشمار ميآيد؛ و آدمی تلقی ميشود که بايد کشته شود يا مورد ضرب و شتم قرار بگيرد. اين چيز تازه ای نيست."

اطلاعات مربوط به شمار بازداشت شدگان هنوز منتشر نشده است.

ياوری موسه وني(Yoweri Museven)i، رئيس جمهوری اوگاندا در سالهای اخير بخاطر حرکتهايی که برای تثبيت قدرت خود انجام داده مورد انتقاد قرار گرفته است؛ رفع محدوديت دوره های رياست جمهوری و کوتاهی رئيس جمهور در از ميان بردن فساد و سرکوب ناراضيان از جمله اقداماتی است که نسبت به آنها انتقاد ميشود.

XS
SM
MD
LG