لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۲

آخرين خبرها در باره پرونده هسته ای ايران


در حالیکه در وین آژانس بین المللی انرژی اتمی ، در کلام آقای البرادعی گزارش خود را منتشر ساخته ، در فرانسه تعقیب خبری به طرق مختلف ادامه دارد واز جمله تعدادی از رسانه ها خبرنگاران خود را به تهران فرستاده اند .

رونو ژیرار هم اکنون از طرف روزنامه فیگارو در تهران بسر میبرد . او در گزارش امروزش برای روزنامه نوشته؛ ایران زمان زیادی برای اظهار نظر در مورد گزارش آقای البرادعی نگذاشت و حتی در همان روز آقای متکی سرگرم برگزاری کنفرانسی در همین زمینه در تهران بود . او مینویسد سعید جلیلی جانشین علی لاریجانی از گزارش آقای البرادعی بطرز چشمگیری راضی بنظر میرسد واین در شرايطی آشکار، که میدانیم آقای لاریجانی از آنچه که جریان داشت راضی نبود .

در همین گزارش آقای البرادعی از ایران خواسته بدلیل پنهان کاری های گذشته اش عدم اطمیان موجود نسبت بخود را از میان بردارد. برای این مهم لازم است که بازرسان بتوانند بدون اطلاع قبلی از مکان هائی که مایل باشند در هر گوشه از ایران بازدید بعمل بیاورند ولی مجلس جمهوری اسلامی ایران با این امر موافق نیست .

خبرنگار فیگارو پرسیده وقتی ایران هنوز مراکز و تاسیسات اتمی خود را بکار نینداخته، سرمایه گذاری های سنگین برای دستیابی به سوخت برای چیست ؟ آقای سعید جلیلی به وی گفته؛ جمهوری اسلامی ایران در صدد است درآینده بیش از بیست مرکز اتمی بقدرت هزار مگاوات دایر کند و چون اطمینانی به دول غربی جهت تامین سوخت ندارد، چاره کار را اینگونه دیده است .

در کنار این استدلال و باز به نوشته همین روزنامه نگار، الکساندر پیکاو عضو آکادمی روسیه گفته که مسکو با تصمیم آمریکا در پانزده روز پیش، مبنی بر تصمیمات یکسویه برخی ازتحریم ها موافق نیست . یکی از این مخالفت ها در مورد سپاه پاسداران و یا تعدادی از بانک هاست . او عقیده دارد چنین تصمیماتی تحریک آمیز، باعث میگردد از نتیجه مورد انتظار دور شد اما درعین حال همین کارشناس میگوید ایران بایستی داوطلبانه وشفاف تر رفتار کند وگرنه به عقیده آقای پیکاو تصمیمات آمریکا نتیجه معکوس خواهد داشت.

اضافه برمطلب فیگارو ، با پایان گیری نشست وین که دو دستگی را شاهد هسیتم اکنون همه نگاه ها متوجه دیدار آقایان جلیلی و سولانا است که روز سی ام همین ماه در لندن انجام خواهد گرفت .

از این پس مسئولان مذاکره کننده ایرانی باید به پرسش هائی پاسخ بگویند که طرح آنها قبلا از طریق آژانس مجاز نبود.

XS
SM
MD
LG