لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

نشست سران کشورهای مشترک المنافع در اوگاندا


" hspace=2 src="/persian/images/AP_Ugandan_school_girl_greets_Queen_Elizabeth_II_eng_195_22nov07.jpg" width=204 align=left vspace=2 border=0>روز جمعه، یک روز پس از اینکه گروه کشورهای مشترک المنافع عضویت پاکستان را بخاطر ادامه وضعیت اضطراری و حکومت نظامی در آن کشورلغو کردند، ملکه الیزابت نشست سران کشورهای مشترک المنافع را گشود.

ملکه بریتانیا، که سمت ریاست تشریفاتی کنفرانس کشورهای مشترک المنافع را بر عهده دارد در مراسم گشایش این نشست در پایتخت اوگاندا خطاب به دهها رئیس جمهور و نخست وزیر شرکت کننده گفت: سازمان کشورهای مشترک المنافع متعهد است "دغدغه و نگرانیهای بزرگ عصر ما را مورد توجه و بررسی قرار دهد."

در این گردهمایی، سران کشورهای شرکت کننده مسائل مختلفی از قبیل تغییرات اقلیمی، گسترش مردمسالاری، آموزش و پرورش و بازرگانی را بررسی خواهند کرد. اما، مسأله تعلیق عضویت پاکستان از این گروه، بیشتر مسائل مورد بحث این اجلاس را که هر دو سال یک بار تشکیل میشود، تحت الشعاع قرار داده بود.

با وجود تبلیغات فراوان، مقدمات آماده سازی کنفرانس بخوبی انجام نگرفت. در تبلیغات چند میلیون دلاری برای تشکیل این کنفرانس گفته شده بود: "کامپالا برای اجلاس سران دولتهای مشترک المنافع آماده میشود." اما خیابانها و جاده های پر از چاله، هرج و مرج ترافیک، و خاموشی برق حکایت دیگری میکرد.

سیاستمداران مخالف دولت از برگزاری این کنفرانس انتقاد کرده اند و میگویند سوابق یاوری موسه ونیYoweri Museveni رئیس جمهوری اوگاندا در زمینه نقض موازین حقوق بشر با ارزشهای کشورهای مشترک المنافع تعارض دارد.

XS
SM
MD
LG