لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

شيرين عبادی خواستار تعليق غنی سازی اورانيوم در ايران شده است


شيرين عبادی خواستار تعليق غنی سازی اورانيوم در ايران شده است
شيرين عبادی خواستار تعليق غنی سازی اورانيوم در ايران شده است

شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل از حکومت ایران خواسته است با پیروی از شورای امنیت سازمان ملل متحد، فعالیت غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورد. این حقوقدان و فعال حقوق بشر ایرانی گفته است:" ایران باید با احترام گذاشتن به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورد و مشاجره بر سر برنامه هسته ای را با گفتگو حل کند".

خانم عبادی گفته است:" فناوری هسته ای حق ایران است. اما ما حقوق دیگری هم داریم که باید مورد توجه قرار بگیرد از جمله حق زیستن در صلح".

در سال گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب دو قطعنامه ، مجازاتهائی را علیه ایران اعمال نمود زیرا ایران از تعلیق غنی سازی اورانیوم سرباز می زند. از اورانیوم غنی شده می توان در تولید جنگ افزارهای هسته ای استفاده کرد.

۵ عضو دائم شورای امنیت – چین، آمریکا، بریتانیا، فرانسه و روسیه- هم اکنون در حال بررسی سومین قطعنامه و اعمال مجازاتهای بیشتری هستند. پیشنهاد این ۵ کشور و آلمان دایر بر بسته مشوقها و فرصت گفتگو با ایران همچنان به قوت خود باقی است بشرط آنکه ایران فعالیت غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورد.

پرزیدنت جورج بوش می گوید وی مسیر دیپلماسی را برای حل مساله دنبال می کند اما در عین حال هیچ گزینه ای را از روی میز کنار نگذاشته است. آقای بوش اخیرا با رهبران فرانسه، آلمان و ژاپن در شهر واشنگتن دیدار کرد.

در یک کنفرانس خبری مشترک با یاسو فوکودا نخست وزیر ژاپن در۱۶ نوامبر ۲۰۰۷ آقای بوش گفت: "نخست وزیر ژاپن و من در این باره توافق داریم که ایران مجهز به جنگ افزارها ی هسته ای، تهدیدی متوجه امنیت خاورمیانه و سایر مناطق است. دو کشور ما در تلاشهايمان به منظور تغییر دادن رفتار رژیم ايران از راه دیپلماسی نظر واحدی دارند. ما توافق کردیم که فشار بین المللی بر ایران تا زمانی که این دولت غنی سازی را به حال تعلیق در نیاورد ادامه یابد و افزایش پیدا کند".

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران گفته است ایرانیان با کسانی که روش وی در پیشبرد برنامه هسته ای را نمی پسندند مخالفند، و آنها را خائن می نامند. اما همان طور که پرزیدنت بوش گفته است این سیاست حکومت ایران است که در جهت مخالف با بهترین منافع مردم ایران حرکت می کند. آقای بوش در سخنانی مستقیما خطاب به مردم ایران گفت : "ما به تاریخ و سنتهای شما احترام می گذاریم. اما کسانی بر شما حکومت می کنند که تصمیم گیری هايشان موجب انزوای شما از بقیه جهان می شود. شما سزاوار حکومتی بهتر از این هستید."

XS
SM
MD
LG