لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۳

مصر در کنفرانس صلح خاورميانه شرکت می کند


مصر اعلام کرده است که احمد ابوالغيط، وزير امور خارجه اين کشور، در کنفرانس صلح خاورميانه که هفته آينده در آناپوليس (مريلند) در نزديکی پايتخت آمريکا برگزار خواهد شد شرکت می کند.

مصر نخستين کشورعربی است که شرکت خود در اين کنفرانس را مورد تائيد قرار داده است. ساير کشورهای عرب قرار است تصميم خود را در جريان نشست اتحاد عرب که روز جمعه در قاهره برگزار می شود اتخاذ کنند.

ايالات متحده آمريکا از ۵۰ کشور و سازمان برای شرکت در کنفرانس صلحی که پنجشنبه آينده برگزار خواهد شد دعوت به عمل آورده است. مدعوين شامل چند کشورعربی هستند که موجوديت اسرائيل را به رسميت نمی شناسند از قبيل عراق، عربستان سعودی، و سوريه.

نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، و رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی، محمود عباس، در اين کنفرانس شرکت خواهند کرد. مقامات فلسطينی امروز گفتند آنها به صحبت های خود با اسرائيل با هدف تهيه پيش نويس سندی که به کنفرانس ارايه خواهد شد ادامه خواهند داد.

دولت اسرائيل امروز، با اعلام اينکه به مزرعه داران ساکن نوار غزه اجازه صدور گل و توت فرنگی به اروپا را خواهد داد، بار ديگر حسن نيت خود را به محمود عباس نشان داد.

اسرائيل هنوز نگفته که چه موقعی به صادرات گل و توت فرنگی اجازه داده خواهد شد. از زمان بدست گيری زمام قدرت در نوار غزه توسط گروه شبه نظامی حماس در خردادماه گذشته، اين نخستين باری است که اسرائيل از محدوديت های بازرگانی اعمال شده بر غزه می کاهد.

XS
SM
MD
LG