لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

جمهوری اسلامی با گفت و گوهای تازه با آمريکا درباره عراق موافقت کرد


جمهوری اسلامی ايران با دور تازه ای از گفت و گوها با ايالات متحده بر سر وضعيت امنيـتی عراق، موافقت کرد.

منوچهر متکی وزير امور خارجه جمهوری اسلامی امروز (سه شنبه) گفت دولت ايالات متحده اين درخواست را از طريق سفارت سوئيس در تهران مطرح کرده است. در غياب هيات نمايندگی آمريکا در ايران، سفارت سوئيس حفاظت منافع آمريکا را بر عهده دارد.

سفير آمريکا در عراق، رايان کراکر، و همتای ايرانی اش، حسن کاظمی قمی، دوبار تاکنون درباره وضعيت امنيتی عراق در بغداد با يکديگر ملاقات کرده اند. اين ديدارها بر فقدان ۲۷ ساله روابط ديپلماتيک بين دو کشور نقطه پايان گذاشت، ليکن به پيشرفت قابل ملاحظه ای نيانجاميد، و هر طرف طرفا ديگری را مسئول وضعيت خشونت بار عراق دانست.

در هفته های اخير مقامات نظامی آمريکا گفته اند به نظر می رسد جمهوری اسلامی جلوی نقل و انتقال سلاح از مرز ايران به عراق را گرفته است. تهران منکر اتهامات آمريکا مبنی بر دادن آموزش و سلاح به شبه نظاميان شيعه است.

در اوايل ماه جاری ارتش آمريکا ۹ ايرانی، که به ظن کمک دادن به شبه نظاميان در عراق در بازداشت بسر می بردند، را آزاد ساخت. ارتش آمريکا می گويد ۱۱ ايرانی ديگر کماکان در بازداشت آمريکا بسر می برند.

آمريکا هنوز اعلاميه جمهوری اسلامی مبنی بر دريافت درخواست آمريکا برای مذاکره درباره عراق را مورد تائيد قرار نداده است. ديدارهای گذشته بين طرفين موضوعات مورد اختلاف ديگر نظير اختلاف بر سر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی را در بر نمی گرفت.

XS
SM
MD
LG