لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

رهبر سابق چريکها در انتخابات پارلمانی کوسوو اعلام پيروزی کرده است


هاشم تاجی رهبر سابق چريک های آلبانيائی تبار کوسوو مدعی پيروزی در انتخابات پارلمانی در اين استان صربستان شده است ، هرچند که شمارش آرا ادامه دارد. اقای تاجی، شنبه شب، پس از بسته شدن حوزه های رای گيری به حاميان خود که فرياد شادی سرداده بودند گفت کوسوو به دنيا نشان داده است که برای استقلال آماده است.

نتايج غير رسمی از شمارش قريب هشتاد درصد آراء نشان ميدهد که حزب دمکرات آقای تاجی با کسب سی و چهاردرصد آراء برنده شده است. حزب فاتمير سجديو رئيس دولت استانی کوسوو با کسب بيست و درصد آراء در رديف دوم است. اگر نسبت آرا شمرده نشده در همين سطح بالا برود آقای تاجی، رهبر سابق ارتش آزادی بخش کوسوو به نخست وزيری ميرسد اما وی بايد دولتی ائتلافی تشکيل دهد.

قريب چهل و پنج درصد افراد واجد شرايط رای دادن در انتخابات شرکت کرده اند.

اقليت صرب کوسوو انتخابات را تحريم کرده بود.

در واشنگتن شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا انتخابات کوسوو را گامی به جلو در مسير دمکراسی توصيف کرد و گفت آمريکا عميقا متاسف است که صرب های کوسوو انتخابات را تحريم کرده بودند.

ميانجيگران بين المللی قرار است مذاکرات با رهبران صرب و آلبانيائی تبار کوسوو را در باره آينده وضعيت اين استان ازسر بگيرند. بلگراد خودمختاری کامل را پيشنهاد کرده است اما آلبانيائی تبارها که نود درصد جمعيت دو ميليونی کوسوو را تشکيل ميدهند خواستار استقلال اند.

آقای تاجی قول داده است پس از دهم دسامبر که ضرب الاجل سازمان ملل متحد برای نتيجه گيری از مذاکرات است، در اولين فرصت ممکن اعلام استقلال کند.

XS
SM
MD
LG