لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

سخنگوی وزارت خارجه آمريکا: توان آژانس بين المللی انرژی اتمی در نظارت بر برنامه های هسته ای ايران رو به کاهش گذاشته است


سخنگوی وزارت خارجه آمريکا: توان آژانس بين المللی انرژی اتمی در نظارت بر برنامه های هسته ای ايران رو به کاهش گذاشته است
سخنگوی وزارت خارجه آمريکا: توان آژانس بين المللی انرژی اتمی در نظارت بر برنامه های هسته ای ايران رو به کاهش گذاشته است

آژانس بين المللی انرژی اتمی گزارش تازه خوددر باره برنامه هسته ای ايران را منتشر کرد. درگزارش آمده است ايران کار بر روی فن آوری هائی را که می تواندبه توليد جنگ افزارهای هسته ای منجر شود شدت بخشيده است.

درگزارش همچنين آمده است اطلاعات آژانس بين المللی انرژی اتمی در باره برنامه جاری هسته ای ايران رو به کاهش است.

شون مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد تصميم ايران درپاسخ دادن به برخی از پرسشهای آژانس بين المللی انرژی اتمی يک ترفند است:

«درهمان حال که ايرانيها تلاش می کنند توجه همگان را از پاسخهای ناکامل شان در زمينه بخشی از فعاليتهای گذشته شان جلب کنند، توان آژانس بين المللی انرژی اتمی در نظارت بر آنچه درحال حاضردر ارتباط با برنامه های هسته ای شان جريان دارد رو به کاهش گذاشته است. و اين به طور قطع نگران کننده است. برای بقيه جهان و به طور يقين برای اعضای دائمی شورا ی امنيت سازمان ملل متحدو کشورها ی عضو گروه ۵ به علاوه ۱ نگران کننده است چون اينها همه متوجه شده اند که ايران با به چالش گرفتن جامعه بين المللی که خواهان تعليق اين فعاليتها شده است همچنان به غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد.»

درسال ۲۰۰۶ ايالات متحد آمريکا همراه با بريتانيا، فرانسه، آلمان، چين و روسيه بسته ای از مشوقها را به ايران پيشنهاد کرد، و فرصتی برای گفتگو در باره طيفی از مسائل ايجاد شد مشروط بر آنکه ايران فعاليتهای غنی سازی اورانيوم را تعليق کند. دانا پرينو ، سخنگوی کاخ سفيد، می گويد آژانس بين المللی انرژی اتمی در گزارش خود روشن ساخته است که ايران به ناديده گرفتن آن پيشنهاد ادامه می دهد:

«پرزيدنت بوش دستور تغييری در سياست آمريکا را برای نخستين بار در ۲۸ سال گذشته داده که به موجب آن به خانم رايس وزير امور خارجه اجازه داده است با همتای ايرانی اش هر زمان و هر جا ديدار کند به شرط آنکه ايران غنی سازی را تعليق کند.ايران اين را نپذيرفت.»

ايالات متحده آمريکا و متحدانش به کار برروی اعمال مجازاتهای بيشتر شورای امنيت سازمان ملل متحدعليه ايران ادامه می دهند. خانم پرينو می افزايد متاسفانه اين گزارش ر وشن ساخت که به نظر می رسد ايران علاقه به کار با بقيه جهان ندارد. و حکومت کنونی ايران به راندن ايران به سوی انزوای بيشترادامه می دهد.خانم پرينو می گويد مردم ايران سزاوار حکومتی بهتر از اين اند.

XS
SM
MD
LG