لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۳

دبير کل سازمان ملل از تهيه گزارشی تازه از تغييرات آب و هوائی کره زمين خبر داد


بن گی مون، دبير کل سازمان ملل متحد، از آماده شدن گزارشی تازه در باره تغييرات آب و هوائی کره زمين خبر داده و می گويد اين گزارش در نشست آينده مربوط به گرمايش زمين در اندونزی ارائه خواهد شد.

بن گی مون با ستايش از هياتهای نمايندگی در کنفرانس ملل متحد در والنسيا در اسپانيا، تاکيد کرد توافق انجام شده در مهار عملياتی که موجب گرمايش زمين شده است در خور قدردانی است.

دبير کل سازمان ملل می گويد در اين گزارش اين پيام وجود دارد که تهديد از ناحيه تغيير دما يک واقعيت است و راههائی عملی برای جلوگيری از آن وجود دارد.

دانشمندان ۱۴۰ کشور جهان در گردهمائی والنسيا تاکيد کردند که داده های علمی موجود درباره تغييرات دما در کره زمين، هشدار دهنده است و فعاليتهای انسانها در اين مسير، دمای سياره را به مسير غير قابل بازگشت سوق می دهد.

به گفته دانشمندان، گرمايش زمين و ساير دگرگونی ها می تواند به توليد امواج داغ، خشکسالی ها، و تندباد های مخرب اِستِوائی منجر گردد. کمبود آب و غذا از پيامدها ی ديگر آن است.

در سند ۲۰ صفحه ای مورد توافق دانشمندان ۱۴۰ کشور جهان در والنسيا از دولتها خواسته شده است با در پيش گرفتن سياستهائی در مسير مهار انتشار گازهای گلخانه ای، جلو گرمايش زمين را بگيرند.

XS
SM
MD
LG