لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۹

بوش درمورد تشديد فشار عليه برنامه اتمی تهران هشدار داد


پرزيدنت بوش هشدار داده است که فشار عليه جمهوری اسلامی ايران بيشتر خواهد شد، مگر آنکه تهران با متوقف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم موافقت کند.

پرزيدنت بوش در پايان ملاقاتی که امروز، جمعه ، با ياسوئو فوکودا نخست وزير ژاپن در کاخ سفيد داشت گفت هردو اتفاق نظر دارند که جمهوری اسلامی مجهز به سلاح اتمی امنيت خاورميانه و ورای منطقه را تهديد ميکند.

پرزيدنت بوش گفت وی خواستار حل و فصل بحران از راههای ديپلماتيک است.

در همين حال محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران از قدرت های جهان خواسته است بپذيرند که در تصويب دو قطعنامه عليه تهران در شورای امنيت سازمان ملل متحد به استناد آنچه که وی اطلاعاتی غلط ناميد، اشتباه کرده اند.

تلويزيون دولتی اظهارات آقای احمدی نژاد را نقل کرد که گفته است قدرت های جهان اکنون بايد به گزارش روز پنجشنبه آژانس بين المللی انرژی اتمی که ميگويد تهران در ارائه جزئيات راجع به برنامه اتمی خود پيشرفت عمده ای داشته است، واکنشی متناسب نشان دهند. اما گزارش در عين حال ميگويد تهران به تمرد از خواست های شورای امنيت سازمان ملل متحد برای متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم، که می تواند در توليد تسليحات اتمی مورد استفاده قرارگيرد، ادامه ميدهد.

آقای احمدی نژاد اين گزارش را نسبتا واقعی و تا حدودی زياد عاری از نفوذ و فشار قدرت های جهان توصيف کرد.

به گزارش تلويزيون دولتی ايران رئيس جمهوری اسلامی خواستار آن شده است که آمريکای خواستار تحريم های تنبيهی شديد تر عليه تهران، رفتار خود را عوض کند. آمريکا روز پنجشنبه گفت مصمم است به تلاش برای تصويب سومين مجموعه تحريم های تنبيهی عليه تهران در شورای امنيت سازمان ملل متحد ادامه دهد.

يک سخنگوی وزارت امورخارجه آلمان گفت گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی نشان ميدهد که تهران هنوز به تعهدات بين المللی خود راجع به برنامه های اتمی اش عمل نکرده است و غنی سازی اورانيوم را دنبال ميکند. آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد در باره اقدامات ممکن عليه تهران بر سر برنامه اتمی اش تبادل نظر ميکنند. به گفته يک ديپلمات اروپائی جلسه ای که تشکيل آن برای روز دوشنبه در اروپا در نظر گرفته شده بود به تعويق افتاده است زيرا چين نمی تواند در آن شرکت کند.

سعيد جليلی مذاکره کننده ارشد اتمی تهران ميگويد گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی معرف همکاری تهران با اين آژانس است و شورای امنيت اشتباه ميکند اگر دنبال مجموعه ديگری از تحريم ها برود.

اما آمريکا ميگويد تهران به بی اعتنائی به خواست های بين المللی برای متوقف ساختن فعاليت های حساس اتمی خود ادامه ميدهد.

چين و روسيه که هردو از اعضای دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد هستند در حمايت از وضع تحريم های تنبيهی بيشتر اکراه نشان داده اند.

در اين ميان موسسه دولتی توليد کننده سوخت اتمی در روسيه ميگويد آژانس بين المللی اتمی بزودی بازرسی و مهر و موم کردن محموله های سوخت اتمی را که قرار است روسيه برای نيروگاه برق اتمی بوشهر به ايران بفرستد آغاز خواهد کرد . اين نيروگاه با کمک روسيه ساخته ميشود.

آمريکا و متحدانش تهران را متهم کرده اند که دنبال توليد تسليحات اتمی است. تهران اين اتهام را رد ميکند.

XS
SM
MD
LG