لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

دولت و شورشيان در فيليپين برای ايجاد يک منطقه مسلمان نشين به توافق رسيدند


دولت فيليپين با شورشيان مسلمان جدائی طلب در مورد ايجاد يک منطقه مسلمان نشين در جزيره ناآرام ميندانائو در جنوب آن کشور به توافق رسيده است.

نمايندگان دولت فيليپين و جبهه اسلامی آزادی بخش مورو انتظار دارند اين توافق، که مستلزم تعيين مرزی برای منطقه مسلمان نشين در جنوب کشوراست، تا اواسط سال آينده به امضای يک پيمان صلح منجر شود.

اين توافق در پی دوروز مذاکره در پايتخت مالزی حاصل شد، و به بن بستی که از سال گذشته موجب متوقف ماندن مذاکرات صلح شده بود پايان ميدهد.

رادولفو گارسيا مذاکره کننده ارشد دولت فيليپين گفت به اعتقاد او اين توافق به دو طرف در برطرف ساختن مشکلات احتمالی آتی کمک خواهد کرد.

مالزی که برگزار کننده مذاکرات بود ميگويد دور آتی گفتگوهای صلح در ماه دسامبر و پيش از مذاکرات نهائی انجام خواهد گرفت که برای اوايل سال آينده درنظر گرفته شده است.

جبهه اسلامی آزادی بخش مورو چهار سال پيش با مانيل قرارداد آتش بسی امضاء کرد که به مذاکرات رسمی با دولت گلوريا آرويو رئيس جمهوری فيليپين برای صلح منجر شد. اين جبهه شورشی که از يک نيروی يازده هزار نفری برخوردار است، همراه با ديگر گروههای مسلمان در فيلی پين، که اکثريت با مسيحيان است، برای خود مختاری در استان جنوبی ميندانائو از ده سال پيش به جنگ دولت متوسل شده بود.

XS
SM
MD
LG