لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۳

مادر علی عزيزی دانشجوی زنداني: اگر پسرم شکنجه نشده، چرا اجازه ملاقات نمی دهند


با گذشت بيش از نه روز از بازداشت علی عزيزی، نايب دبير سازمان دانشجويی دفتر تحکيم وحدت، هنوز خانواده ی وی اجازه ی ملاقات با فرزند خود را نيافته اند. از سويی، دو روز پيش، خبرنامه ی دانشجويی دانشگاه امير کبير تهران، خبر از ضرب و شتم علی عزيزی در حين انتقال به زندان اوين داده بود.

مادر اين دانشجوی زندانی در گفتگو با شبکه خبری فارسی صدای آمريکا گفت که علی عزيزی تا کنون دو بار با خانواده تماس گرفته است. او اضافه کرد: "ملاقات که نداشتيم اما دو بار به ما زنگ زدند از زندان. فردای روزی که بازداشت شد از زندان با ما تماس گرفت، آن هم به دليل اينکه شايعه شده بودعلی را خيلی کتک زدند، گردنش را شکستند، پاهاش را شکستند، اما بعداظهرش به من زنگ زد و از سلامت خودش خبر داد. دو روز بعد از دستگيری هم، بازهم تماس گرفت و گفت حالش خوب است."

مادر علی عزيزی که در هنگام ورود مأموران امنيتی برای بازداشت فرزنش در منزل حضور داشت، نسبت به برخوردهای خشن صورت گرفته هنگام بازداشت علی عزيزی به شدت انتقاد کرد و گفت:" مأموران زنگ طبقه ی پايين را زدند و به اسم مأمور آب و برق وارد ساختمان شدند و شيشه ی در منزل ما را شکسته و با اسلحه به طرف پسر من حمله کردند و دستبند به دستش زدند که من گفتم کاری که شما می کنيد با قاتل هم نمی کنند. ولی پس از مدتی که گذشت، رفتار بدی با من از خود نشان ندادند. يکسری ورقه ها و کتابها و حتی وسايل پدرش را هم با خود بردند."

او در ادامه ضمن تأثر شديد از بازداشت فرزند خود، عنوان کرد که اگر پسرش را شکنجه نکرده اند چرا اجازه ی ملاقات با وی برای خانواده فراهم نمی شود. خانم عزيزی همچنين نوع برخود ماموران در هنگام دستگيری فرزدنش را تقبيح کرد و اظهار داشت که فرزندش جرمی مرتکب نشده است.

در اين راستا، علی نيکو نسبتی، عضو شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت نيز در روز هفدهم آبان ماه جاری در منزل پدری خود توسط نيروهای امنيتی با شيوه ای مشابه بازداشت و برخی از وسايل شخصی وی نيز ضبط شد.

نحوه ی برخورد ماموران و بازداشت اين دانشجويان با اعتراض شماری از گروه ها و فعالان دانشجويی در ايران روبه رو بوده است. عبدالله مومنی، سخنگوی سازمان ادوار تحکيم وحدت، در اين زمينه به صدای آمريکا گفت: " در ارتباط با اعتراضات دانشجويی در ايران، روز گذشته، دانشجويان دانشگاه اصفهان با برگزاری تجمعی، نسبت به آنچه فشارهای روز افزون بر دانشجويان اين دانشگاه خوانده شده، دست به اعتراض زدند. اين دانشجويان همچنين خواستار آزادی سه دانشجوی دانشگاه امرکبير؛ احمد قصابان، مجيد توکلی و احسان منصوری شدند."

XS
SM
MD
LG