لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۹

بازرس حقوق بشر سازمان ملل از زندان مخوف برمه بازديد کرد


بازرس سازمان ملل در امور حقوق بشر برمه، به عنوان بخشی از تحقيقاتش پيرامون سرکوب خونين اعتراضات صلح آميز طرفداران دمکراسی که اخيرا در آن کشور صورت گرفت، از زندان مخوف زندانيان سياسی در برمه ديدار به عمل آورد.

خبرنگاران مشاهده کردند که فرستاده سازمان ملل، پائولو سرجيو پينی يرو، امروز (دوشنبه) پس از بيش از يکساعت بازديد از زندان «اينسه ئين» Insein در رانگون خارج شد.

همچنين انتظار می رود پينی يرو در مدت اقامتش برای ملاقات با زندانيان سياسی تلاش کند، تا بتواند با صحبت با ايشان از رقم صحيح کشته شدگان اعتراضات اخير تصوير درستی بدست دهد.

مقامات برمه گفته اند در اين اعتراضات ده نفر کشته و حدود ۳۰۰۰ نفر دستگير شده اند، اما ديپلمات های خارجی و گروه های حقوق بشری می گويند که ارقام واقعی تلفات در هر دو مورد بسيار بيشتر از اين حرف هاست.

پينی يرو برای اولين بار ديروز (يکشنبه) پس از سال ۲۰۰۳ وارد برمه شد.

وی تاحالا برای ديدار از معابدی که در سرکوب های دولت مورد هدف قرار گرفته بودند به شهر باگو، در ۸۰ کيلومتری شمال رانگون، رفته و با مقامات در شوه داگون پاگودا Shwedagon Pagoda در رانگون ملاقات کرده است.

شوه داگون يکسیاز مقدس ترين معابد برمه بوده و در اعتراضات اخير رل مهمی ايفا نموده است.

پينی يرو يک کارشناس حقوقی برزيلی است که بخاطر نقد تندش از ژنرال های برمه شناخته شده است. سفر وی به برمه پنج روز طول خواهد کشيد.

پيش از ورودش به برمه، پينی يرو گفته بود چنانچه با عدم همکاری کامل دولت نظاميان روبرو شود فورا برمه را ترک خواهد کرد.

در آخرين ديدارش از برمه در سال ۲۰۰۳، پينی يرو پس از آنکه در اتاقی که برای مصاحبه با زندانيان سياسی در نظر گرفته شده بود وسايل شنود کشف شد بلاففاصله برمه را ترک گفت.

XS
SM
MD
LG